FMV fra iBuyReal AVM· 60.344 kr/m² × 69 m² = 4.163.727 kr.

Handling
Review
Bolig (fra Boligsiden)
Bydel
Amager
kvm
69 m²
Værelser
3
Byggeår
1937
Udbudspris
4.795.000 kr.
Dage på markedet
19d
Markedsudvikling — beta i % (tom = default)
Total ejerudgift: 58.632 kr./år
Alpha
-13.7%
(FMV − investeret) / investeret
iBuyReal AVM
4.163.727 kr.
XGBoost prediction
Investeret
4.825.620 kr.
tilbudspris + tx
Max bud (BE worst)
4.218.693 kr.
højeste pris hvor worst-afkast = 0
Worst case
Langtidsleje, 0% beta
-12.0%
α (alpha)-13.7%
β (0% beta)0.0%
cf-yield1.7%
= Total afkast-12.0%
Gross rental/år82.128 kr.
Salgspris4.163.727 kr.
Profit (1 års hold)-579.765 kr.
Base case
Expat (+30%), 7% beta
-4.1%
α (alpha)-13.7%
β (7% beta)7.0%
cf-yield2.6%
= Total afkast-4.1%
Gross rental/år124.356 kr.
Salgspris4.455.188 kr.
Profit (1 års hold)-246.076 kr.
Best case
Airbnb, 14.8% beta
6.6%
α (alpha)-13.7%
β (14.8% beta)14.8%
cf-yield5.5%
= Total afkast6.6%
Gross rental/år265.282 kr.
Salgspris4.779.959 kr.
Profit (1 års hold)219.620 kr.
① ADR-beregning (natpris)
Base ADR (Amager)1.150 kr./nat
× Room factor (3 vær)× 1.40
× Stand factor (god)× 1.00
= Justeret ADR1.610 kr./nat
② Airbnb cashflow (best case)
Justeret ADR1.610 kr./nat
× 365 dage× 365
× Belægning (78%)× 0.78
= Brutto Airbnb/år458.367 kr.
Bookings/år (365 × occ ÷ 2.875)99
− Platform 15% af brutto-68.755 kr.
− Rengøring (300 kr × 99)-29.708 kr.
− Admin 10% (af rest)-35.990 kr.
= Net Airbnb/år323.914 kr.
③ Langtidsleje + Expat (worst & base case)
Langtidsleje rate (Amager)170 kr/m²/mdr
× kvm (69) × 12 mdr
= Langtidsleje/år140.760 kr.
Expat-model (× 1.30 markup)182.988 kr.
− Ejerudgifter/år-58.632 kr.
Worst gross rental (langtidsleje − ejerudg.)82.128 kr.
Base gross rental (expat − ejerudg.)124.356 kr.
Best gross rental (Airbnb − ejerudg.)265.282 kr.
④ Købspris (on-market)
Udbudspris4.795.000 kr.
− Forhandlet rabat0 kr
= Tilbudspris (købspris)4.795.000 kr.
⑤ Tx + Investeret
Tilbudspris (købspris)4.795.000 kr.
Tx fast1.850 kr
+ 0,6% af købspris+28.770 kr.
= Tx-omkostning30.620 kr.
+ Tilbudspris4.795.000 kr.
= Total investeret4.825.620 kr.
⑥ Alpha-beregning
FMV4.163.727 kr.
− Investeret-4.825.620 kr.
= Spread-661.893 kr.
÷ Investeret÷ 4.825.620 kr.
= Alpha-13.7%
Mægler
kr/m² (udbud)69.493 kr.
Mæglerhome Amager
Typehome
Mæglerbeskrivelse
Pæn, lys og delevenlig 3-værelses lejlighed tæt på metroen
Lejligheden Det kan være det unge par, de studerende venner eller den lille familie, der falder for denne dejlige lejlighed i det populære Italiensvejskvarter, der placerer jer centralt på Amager. Her skal I se nærmere på en treværelses stuelejlighed, der råder over 69 kvadratmeter med en optimal og delevenlig planløsning. En nydelig entré leder jer naturligt videre mod samtlige rum, der tæller to værelser, et badeværelse, et køkken og en god stue. Plankegulve løber som en rød tråd i indretning