iBuyReal CRM
← Tilbage til on-market

Ålandsgade 51, 0. tv

2300 København S · realmaeglerne · RealMæglerne Amager ApS

FMV fra iBuyReal AVM· 63.890 kr/m² × 56 m² = 3.577.863 kr.
Ålandsgade 51, 0. tv

Bydel
Amager
kvm
56 m²
Værelser
2
Byggeår
1940
Udbudspris
3.995.000 kr.
Dage på markedet
55d

Markedsudvikling — beta i % (tom = default)
Total ejerudgift: 42.348 kr./år
Alpha
-11.0%
(FMV − investeret) / investeret
iBuyReal AVM
3.577.863 kr.
XGBoost prediction
Investeret
4.020.820 kr.
tilbudspris + tx
Max bud (BE worst)
3.626.148 kr.
højeste pris hvor worst-afkast = 0
Worst case
Langtidsleje, 0% beta
-9.2%
α (alpha)-11.0%
β (0% beta)0.0%
cf-yield1.8%
= Total afkast-9.2%
Gross rental/år71.892 kr.
Salgspris3.577.863 kr.
Profit (1 års hold)-371.065 kr.
Base case
Expat (+30%), 7% beta
-1.4%
α (alpha)-11.0%
β (7% beta)7.0%
cf-yield2.6%
= Total afkast-1.4%
Gross rental/år106.164 kr.
Salgspris3.828.313 kr.
Profit (1 års hold)-86.343 kr.
Best case
Airbnb, 14.8% beta
8.3%
α (alpha)-11.0%
β (14.8% beta)14.8%
cf-yield4.5%
= Total afkast8.3%
Gross rental/år181.380 kr.
Salgspris4.107.387 kr.
Profit (1 års hold)267.947 kr.

① ADR-beregning (natpris)

Base ADR (Amager)1.150 kr./nat
× Room factor (2 vær)× 1.00
× Stand factor (god)× 1.00
= Justeret ADR1.150 kr./nat

② Airbnb cashflow (best case)

Justeret ADR1.150 kr./nat
× 365 dage× 365
× Belægning (78%)× 0.78
= Brutto Airbnb/år327.405 kr.
Bookings/år (365 × occ ÷ 2.875)99
− Platform 15% af brutto-49.111 kr.
− Rengøring (300 kr × 99)-29.708 kr.
− Admin 10% (af rest)-24.859 kr.
= Net Airbnb/år223.728 kr.

③ Langtidsleje + Expat (worst & base case)

Langtidsleje rate (Amager)170 kr/m²/mdr
× kvm (56) × 12 mdr
= Langtidsleje/år114.240 kr.
Expat-model (× 1.30 markup)148.512 kr.
− Ejerudgifter/år-42.348 kr.
Worst gross rental (langtidsleje − ejerudg.)71.892 kr.
Base gross rental (expat − ejerudg.)106.164 kr.
Best gross rental (Airbnb − ejerudg.)181.380 kr.

④ Købspris (on-market)

Udbudspris3.995.000 kr.
− Forhandlet rabat0 kr
= Tilbudspris (købspris)3.995.000 kr.

⑤ Tx + Investeret

Tilbudspris (købspris)3.995.000 kr.
Tx fast1.850 kr
+ 0,6% af købspris+23.970 kr.
= Tx-omkostning25.820 kr.
+ Tilbudspris3.995.000 kr.
= Total investeret4.020.820 kr.

⑥ Alpha-beregning

FMV3.577.863 kr.
− Investeret-4.020.820 kr.
= Spread-442.957 kr.
÷ Investeret÷ 4.020.820 kr.
= Alpha-11.0%

Mægler

kr/m² (udbud)71.339 kr.
MæglerRealMæglerne Amager ApS
Typerealmaeglerne

Mæglerbeskrivelse

Lækker ugenert og delevenlig stuelejlighed i hjertet af Amagerbro tæt på alt

Nu har du muligheden for at overtage denne skønne og indflytningsklare 2-værelses lejlighed på 56 m², perfekt placeret centralt og samtidig ugenert i en charmerende murstensejendom. Boligen fremstår i god stand og byder på en optimal planløsning, der gør den ideel både til singlen, parret eller som delelejlighed. Her får du masser af atmosfære med klassiske detaljer såsom smuk stuk, elegant roset, pæne trægulve og en gennemgående charme, der skaber en varm og indbydende stemning. Til det pæne hvide køkken medfølger både vaskemaskine og opvaskemaskine. Lejligheden er en høj stuebolig og stadig tilbagetrukket med havestykke foran, hvilket giver en dejlig følelse af privatliv. Samtidig er beliggenheden helt i top – tæt på metro, indkøbsmuligheder og Amagercentret, så hverdagen bliver både nem og bekvem. Du bliver en del af en attraktiv ejerforening med lave fællesudgifter, hvilket gør boligen endnu mere interessant – både som hjem og investering. Der medfølger også depotrum til boligen og et stort lækkert gårdmiljø. Kort sagt: En indflytningsklar, charmerende og centralt beliggende lejlighed med masser af sjæl og gode muligheder.