iBuyReal CRM
← Tilbage til on-market

Strandgade 42A

1401 København K · home · home Christianshavn - City

FMV = listPris (fallback)· iBuyReal AVM kender ikke denne adresse. Justér FMV manuelt herover hvis du har et bedre skøn.
Strandgade 42A

Bydel
Indre By
kvm
85 m²
Værelser
3
Byggeår
1700
Udbudspris
8.495.000 kr.
Dage på markedet
7d

Markedsudvikling — beta i % (tom = default)
Total ejerudgift: 54.864 kr./år
Alpha
-0.6%
(FMV − investeret) / investeret
iBuyReal AVM
8.495.000 kr.
listPris fallback
Investeret
8.547.820 kr.
tilbudspris + tx
Max bud (BE worst)
8.611.020 kr.
højeste pris hvor worst-afkast = 0
Worst case
Langtidsleje, 0% beta
1.4%
α (alpha)-0.6%
β (0% beta)0.0%
cf-yield2.0%
= Total afkast1.4%
Gross rental/år169.536 kr.
Salgspris8.495.000 kr.
Profit (1 års hold)116.716 kr.
Base case
Expat (+30%), 7% beta
9.2%
α (alpha)-0.6%
β (7% beta)7.0%
cf-yield2.8%
= Total afkast9.2%
Gross rental/år236.856 kr.
Salgspris9.089.650 kr.
Profit (1 års hold)778.686 kr.
Best case
Airbnb, 14.8% beta
18.4%
α (alpha)-0.6%
β (14.8% beta)14.8%
cf-yield4.2%
= Total afkast18.4%
Gross rental/år360.432 kr.
Salgspris9.752.260 kr.
Profit (1 års hold)1.564.872 kr.

① ADR-beregning (natpris)

Base ADR (Indre By)1.609 kr./nat
× Room factor (3 vær)× 1.40
× Stand factor (ældre)× 0.85
= Justeret ADR1.915 kr./nat

② Airbnb cashflow (best case)

Justeret ADR1.915 kr./nat
× 365 dage× 365
× Belægning (83%)× 0.83
= Brutto Airbnb/år580.061 kr.
Bookings/år (365 × occ ÷ 2.875)105
− Platform 15% af brutto-87.009 kr.
− Rengøring (300 kr × 105)-31.612 kr.
− Admin 10% (af rest)-46.144 kr.
= Net Airbnb/år415.296 kr.

③ Langtidsleje + Expat (worst & base case)

Langtidsleje rate (Indre By)220 kr/m²/mdr
× kvm (85) × 12 mdr
= Langtidsleje/år224.400 kr.
Expat-model (× 1.30 markup)291.720 kr.
− Ejerudgifter/år-54.864 kr.
Worst gross rental (langtidsleje − ejerudg.)169.536 kr.
Base gross rental (expat − ejerudg.)236.856 kr.
Best gross rental (Airbnb − ejerudg.)360.432 kr.

④ Købspris (on-market)

Udbudspris8.495.000 kr.
− Forhandlet rabat0 kr
= Tilbudspris (købspris)8.495.000 kr.

⑤ Tx + Investeret

Tilbudspris (købspris)8.495.000 kr.
Tx fast1.850 kr
+ 0,6% af købspris+50.970 kr.
= Tx-omkostning52.820 kr.
+ Tilbudspris8.495.000 kr.
= Total investeret8.547.820 kr.

⑥ Alpha-beregning

FMV8.495.000 kr.
− Investeret-8.547.820 kr.
= Spread-52.820 kr.
÷ Investeret÷ 8.547.820 kr.
= Alpha-0.6%

Mægler

kr/m² (udbud)99.941 kr.
Mæglerhome Christianshavn - City
Typehome

Mæglerbeskrivelse

Charmerende byhus med rækkehusstemning i hjertet af Christianshavn

Ejerlejlighed med en helt særlig rækkehusstemning – midt i byen, men med følelsen af noget mere privat og roligt. Her træder man ind i et hjem, der straks føles rart at være i. En bolig med varme, karakter og en atmosfære, der indbyder til nærvær og hverdag.Boligen strækker sig over flere etager, hvor hver eneste kvadratmeter er udnyttet optimalt. Planløsningen er gennemtænkt, og rummene binder sig naturligt sammen, så hjemmet opleves både funktionelt og hyggeligt på én gang.I stueetagen finder