iBuyReal CRM
← Tilbage til on-market

Richard Mortensens Vej 67, 4. 2

2300 København S · nybolig · Nybolig Ørestad

FMV fra iBuyReal AVM· 53.814 kr/m² × 63 m² = 3.390.269 kr.
Richard Mortensens Vej 67, 4. 2

Bydel
Amager
kvm
63 m²
Værelser
2
Byggeår
2010
Udbudspris
3.995.000 kr.
Dage på markedet
40d

Markedsudvikling — beta i % (tom = default)
Total ejerudgift: 34.116 kr./år
Alpha
-15.7%
(FMV − investeret) / investeret
iBuyReal AVM
3.390.269 kr.
XGBoost prediction
Investeret
4.020.820 kr.
tilbudspris + tx
Max bud (BE worst)
3.462.051 kr.
højeste pris hvor worst-afkast = 0
Worst case
Langtidsleje, 0% beta
-13.3%
α (alpha)-15.7%
β (0% beta)0.0%
cf-yield2.3%
= Total afkast-13.3%
Gross rental/år94.404 kr.
Salgspris3.390.269 kr.
Profit (1 års hold)-536.147 kr.
Base case
Expat (+30%), 7% beta
-5.4%
α (alpha)-15.7%
β (7% beta)7.0%
cf-yield3.3%
= Total afkast-5.4%
Gross rental/år132.960 kr.
Salgspris3.627.588 kr.
Profit (1 års hold)-260.272 kr.
Best case
Airbnb, 14.8% beta
3.8%
α (alpha)-15.7%
β (14.8% beta)14.8%
cf-yield4.7%
= Total afkast3.8%
Gross rental/år189.612 kr.
Salgspris3.892.029 kr.
Profit (1 års hold)60.821 kr.

① ADR-beregning (natpris)

Base ADR (Amager)1.150 kr./nat
× Room factor (2 vær)× 1.00
× Stand factor (god)× 1.00
= Justeret ADR1.150 kr./nat

② Airbnb cashflow (best case)

Justeret ADR1.150 kr./nat
× 365 dage× 365
× Belægning (78%)× 0.78
= Brutto Airbnb/år327.405 kr.
Bookings/år (365 × occ ÷ 2.875)99
− Platform 15% af brutto-49.111 kr.
− Rengøring (300 kr × 99)-29.708 kr.
− Admin 10% (af rest)-24.859 kr.
= Net Airbnb/år223.728 kr.

③ Langtidsleje + Expat (worst & base case)

Langtidsleje rate (Amager)170 kr/m²/mdr
× kvm (63) × 12 mdr
= Langtidsleje/år128.520 kr.
Expat-model (× 1.30 markup)167.076 kr.
− Ejerudgifter/år-34.116 kr.
Worst gross rental (langtidsleje − ejerudg.)94.404 kr.
Base gross rental (expat − ejerudg.)132.960 kr.
Best gross rental (Airbnb − ejerudg.)189.612 kr.

④ Købspris (on-market)

Udbudspris3.995.000 kr.
− Forhandlet rabat0 kr
= Tilbudspris (købspris)3.995.000 kr.

⑤ Tx + Investeret

Tilbudspris (købspris)3.995.000 kr.
Tx fast1.850 kr
+ 0,6% af købspris+23.970 kr.
= Tx-omkostning25.820 kr.
+ Tilbudspris3.995.000 kr.
= Total investeret4.020.820 kr.

⑥ Alpha-beregning

FMV3.390.269 kr.
− Investeret-4.020.820 kr.
= Spread-630.551 kr.
÷ Investeret÷ 4.020.820 kr.
= Alpha-15.7%

Mægler

kr/m² (udbud)63.413 kr.
MæglerNybolig Ørestad
Typenybolig

Mæglerbeskrivelse

Moderne 2V ejerlejlighed med altan i 8TALLET

Moderne ejerlejlighed på 63 m² i ikoniske 8TALLET i Ørestad. Denne stilfulde toværelses ejerlejlighed i 8TALLET er beliggende i et af Københavns mest markante og arkitektonisk anerkendte byggerier. Med sine 63 m² byder boligen på en harmonisk kombination af moderne design og høj funktionalitet. De store gulv-til-loft vinduespartier fungerer som et levende maleri, hvor dagslyset strømmer ind og skaber en lys og indbydende atmosfære. Lejligheden er opført i 2010 og fremstår med en karakteristisk