iBuyReal CRM
← Tilbage til on-market

Lange-Müllers Gade 17, 0. th

2100 København Ø · nybolig · Nybolig Østerbro - Nordhavn

FMV fra iBuyReal AVM· 71.245 kr/m² × 58 m² = 4.132.221 kr.
Lange-Müllers Gade 17, 0. th

Bydel
Østerbro
kvm
58 m²
Værelser
2
Byggeår
1932
Udbudspris
4.995.000 kr.
Dage på markedet
20d

Markedsudvikling — beta i % (tom = default)
Total ejerudgift: 59.940 kr./år
Alpha
-17.8%
(FMV − investeret) / investeret
iBuyReal AVM
4.132.221 kr.
XGBoost prediction
Investeret
5.026.820 kr.
tilbudspris + tx
Max bud (BE worst)
4.184.524 kr.
højeste pris hvor worst-afkast = 0
Worst case
Langtidsleje, 0% beta
-16.2%
α (alpha)-17.8%
β (0% beta)0.0%
cf-yield1.6%
= Total afkast-16.2%
Gross rental/år79.260 kr.
Salgspris4.132.221 kr.
Profit (1 års hold)-815.339 kr.
Base case
Expat (+30%), 7% beta
-8.4%
α (alpha)-17.8%
β (7% beta)7.0%
cf-yield2.4%
= Total afkast-8.4%
Gross rental/år121.020 kr.
Salgspris4.421.476 kr.
Profit (1 års hold)-484.324 kr.
Best case
Airbnb, 14.8% beta
0.5%
α (alpha)-17.8%
β (14.8% beta)14.8%
cf-yield3.5%
= Total afkast0.5%
Gross rental/år175.113 kr.
Salgspris4.743.790 kr.
Profit (1 års hold)-107.917 kr.

① ADR-beregning (natpris)

Base ADR (Østerbro)1.202 kr./nat
× Room factor (2 vær)× 1.00
× Stand factor (god)× 1.00
= Justeret ADR1.202 kr./nat

② Airbnb cashflow (best case)

Justeret ADR1.202 kr./nat
× 365 dage× 365
× Belægning (78%)× 0.78
= Brutto Airbnb/år342.209 kr.
Bookings/år (365 × occ ÷ 2.875)99
− Platform 15% af brutto-51.331 kr.
− Rengøring (300 kr × 99)-29.708 kr.
− Admin 10% (af rest)-26.117 kr.
= Net Airbnb/år235.053 kr.

③ Langtidsleje + Expat (worst & base case)

Langtidsleje rate (Østerbro)200 kr/m²/mdr
× kvm (58) × 12 mdr
= Langtidsleje/år139.200 kr.
Expat-model (× 1.30 markup)180.960 kr.
− Ejerudgifter/år-59.940 kr.
Worst gross rental (langtidsleje − ejerudg.)79.260 kr.
Base gross rental (expat − ejerudg.)121.020 kr.
Best gross rental (Airbnb − ejerudg.)175.113 kr.

④ Købspris (on-market)

Udbudspris4.995.000 kr.
− Forhandlet rabat0 kr
= Tilbudspris (købspris)4.995.000 kr.

⑤ Tx + Investeret

Tilbudspris (købspris)4.995.000 kr.
Tx fast1.850 kr
+ 0,6% af købspris+29.970 kr.
= Tx-omkostning31.820 kr.
+ Tilbudspris4.995.000 kr.
= Total investeret5.026.820 kr.

⑥ Alpha-beregning

FMV4.132.221 kr.
− Investeret-5.026.820 kr.
= Spread-894.599 kr.
÷ Investeret÷ 5.026.820 kr.
= Alpha-17.8%

Mægler

kr/m² (udbud)86.121 kr.
MæglerNybolig Østerbro - Nordhavn
Typenybolig

Mæglerbeskrivelse

Charmerende lys og indflytningsklar

Flot 2V’er midt i Klimakvarteret Dit nye hjem ligger centralt i Klimakvarteret, og du skal se nærmere på en klassisk 2V’er, der egner sig særligt godt til solisten eller parret, ligesom planløsningen er delevenlig. Det er en høj stuelejlighed, du flytter ind i, og den imponerer med sit dejlige lysindfald og gennemgående flotte stand. Fordelingsentréen binder de 58 m2 sammen, og leder dig forbi et nyere køkken med alt i hårde hvidevarer samt et opdateret badeværelse med et separat brus. Hertil