iBuyReal CRM
← Tilbage til on-market

Marstalsgade 23, 0. tv

2100 København Ø · danbolig · danbolig Lyngby

FMV fra iBuyReal AVM· 78.902 kr/m² × 55 m² = 4.339.609 kr.
Marstalsgade 23, 0. tv

Bydel
Østerbro
kvm
55 m²
Værelser
2
Byggeår
1902
Udbudspris
4.795.000 kr.
Dage på markedet
31d

Markedsudvikling — beta i % (tom = default)
Total ejerudgift: 41.988 kr./år
Alpha
-10.1%
(FMV − investeret) / investeret
iBuyReal AVM
4.339.609 kr.
XGBoost prediction
Investeret
4.825.620 kr.
tilbudspris + tx
Max bud (BE worst)
4.401.363 kr.
højeste pris hvor worst-afkast = 0
Worst case
Langtidsleje, 0% beta
-8.2%
α (alpha)-10.1%
β (0% beta)0.0%
cf-yield1.9%
= Total afkast-8.2%
Gross rental/år90.012 kr.
Salgspris4.339.609 kr.
Profit (1 års hold)-395.999 kr.
Base case
Expat (+30%), 7% beta
-0.4%
α (alpha)-10.1%
β (7% beta)7.0%
cf-yield2.7%
= Total afkast-0.4%
Gross rental/år129.612 kr.
Salgspris4.643.382 kr.
Profit (1 års hold)-52.626 kr.
Best case
Airbnb, 14.8% beta
8.7%
α (alpha)-10.1%
β (14.8% beta)14.8%
cf-yield4.0%
= Total afkast8.7%
Gross rental/år193.065 kr.
Salgspris4.981.871 kr.
Profit (1 års hold)349.316 kr.

① ADR-beregning (natpris)

Base ADR (Østerbro)1.202 kr./nat
× Room factor (2 vær)× 1.00
× Stand factor (god)× 1.00
= Justeret ADR1.202 kr./nat

② Airbnb cashflow (best case)

Justeret ADR1.202 kr./nat
× 365 dage× 365
× Belægning (78%)× 0.78
= Brutto Airbnb/år342.209 kr.
Bookings/år (365 × occ ÷ 2.875)99
− Platform 15% af brutto-51.331 kr.
− Rengøring (300 kr × 99)-29.708 kr.
− Admin 10% (af rest)-26.117 kr.
= Net Airbnb/år235.053 kr.

③ Langtidsleje + Expat (worst & base case)

Langtidsleje rate (Østerbro)200 kr/m²/mdr
× kvm (55) × 12 mdr
= Langtidsleje/år132.000 kr.
Expat-model (× 1.30 markup)171.600 kr.
− Ejerudgifter/år-41.988 kr.
Worst gross rental (langtidsleje − ejerudg.)90.012 kr.
Base gross rental (expat − ejerudg.)129.612 kr.
Best gross rental (Airbnb − ejerudg.)193.065 kr.

④ Købspris (on-market)

Udbudspris4.795.000 kr.
− Forhandlet rabat0 kr
= Tilbudspris (købspris)4.795.000 kr.

⑤ Tx + Investeret

Tilbudspris (købspris)4.795.000 kr.
Tx fast1.850 kr
+ 0,6% af købspris+28.770 kr.
= Tx-omkostning30.620 kr.
+ Tilbudspris4.795.000 kr.
= Total investeret4.825.620 kr.

⑥ Alpha-beregning

FMV4.339.609 kr.
− Investeret-4.825.620 kr.
= Spread-486.011 kr.
÷ Investeret÷ 4.825.620 kr.
= Alpha-10.1%

Mægler

kr/m² (udbud)87.182 kr.
Mæglerdanbolig Lyngby
Typedanbolig

Mæglerbeskrivelse

Indbydende lejlighed med direkte adgang til hyggelig gårdhave.

Indbydende lejlighed med direkte adgang til hyggelig gårdhave.Velkommen til denne velindrettede lejlighed på Østerbro, der byder på en optimal planløsning fordelt på 55 m². Her får du en attraktiv beliggenhed i kort afstand til Nordhavn.Lejligheden rummer en lys og rummelig stue, et værelse med god skabsplads samt et pænt badeværelse med separat bruseniche. Dertil kommer et stort køkken med direkte udgang til en skøn gårdhave, hvor der er rig mulighed for at nyde de lune sommeraftener.Boligen er