FMV fra iBuyReal AVM· 92.936 kr/m² × 68 m² = 6.319.635 kr.

Handling
Review
Bolig (fra Boligsiden)
Bydel
Frederiksberg
kvm
68 m²
Værelser
3
Byggeår
1897
Udbudspris
6.495.000 kr.
Dage på markedet
41d
Markedsudvikling — beta i % (tom = default)
Total ejerudgift: 49.896 kr./år
Alpha
-3.3%
(FMV − investeret) / investeret
iBuyReal AVM
6.319.635 kr.
XGBoost prediction
Investeret
6.535.820 kr.
tilbudspris + tx
Max bud (BE worst)
6.400.844 kr.
højeste pris hvor worst-afkast = 0
Worst case
Langtidsleje, 0% beta
-1.4%
α (alpha)-3.3%
β (0% beta)0.0%
cf-yield1.9%
= Total afkast-1.4%
Gross rental/år121.464 kr.
Salgspris6.319.635 kr.
Profit (1 års hold)-94.721 kr.
Base case
Expat (+30%), 7% beta
6.3%
α (alpha)-3.3%
β (7% beta)7.0%
cf-yield2.6%
= Total afkast6.3%
Gross rental/år172.872 kr.
Salgspris6.762.009 kr.
Profit (1 års hold)399.061 kr.
Best case
Airbnb, 14.8% beta
16.3%
α (alpha)-3.3%
β (14.8% beta)14.8%
cf-yield4.8%
= Total afkast16.3%
Gross rental/år313.596 kr.
Salgspris7.254.941 kr.
Profit (1 års hold)1.032.717 kr.
① ADR-beregning (natpris)
Base ADR (Frederiksberg)1.250 kr./nat
× Room factor (3 vær)× 1.40
× Stand factor (god)× 1.00
= Justeret ADR1.750 kr./nat
② Airbnb cashflow (best case)
Justeret ADR1.750 kr./nat
× 365 dage× 365
× Belægning (80%)× 0.80
= Brutto Airbnb/år511.000 kr.
Bookings/år (365 × occ ÷ 2.875)102
− Platform 15% af brutto-76.650 kr.
− Rengøring (300 kr × 102)-30.470 kr.
− Admin 10% (af rest)-40.388 kr.
= Net Airbnb/år363.492 kr.
③ Langtidsleje + Expat (worst & base case)
Langtidsleje rate (Frederiksberg)210 kr/m²/mdr
× kvm (68) × 12 mdr
= Langtidsleje/år171.360 kr.
Expat-model (× 1.30 markup)222.768 kr.
− Ejerudgifter/år-49.896 kr.
Worst gross rental (langtidsleje − ejerudg.)121.464 kr.
Base gross rental (expat − ejerudg.)172.872 kr.
Best gross rental (Airbnb − ejerudg.)313.596 kr.
④ Købspris (on-market)
Udbudspris6.495.000 kr.
− Forhandlet rabat0 kr
= Tilbudspris (købspris)6.495.000 kr.
⑤ Tx + Investeret
Tilbudspris (købspris)6.495.000 kr.
Tx fast1.850 kr
+ 0,6% af købspris+38.970 kr.
= Tx-omkostning40.820 kr.
+ Tilbudspris6.495.000 kr.
= Total investeret6.535.820 kr.
⑥ Alpha-beregning
FMV6.319.635 kr.
− Investeret-6.535.820 kr.
= Spread-216.185 kr.
÷ Investeret÷ 6.535.820 kr.
= Alpha-3.3%
Mægler
kr/m² (udbud)95.515 kr.
Mæglerhome Frederiksberg C
Typehome
Mæglerbeskrivelse
FREEDERIKSBERG - SVØMMEHALSKVARTERET
Det er med stor fornøjelse, at vi kan byde velkommen til denne indbydende 3-værelses lejlighed med en stor, solvendt altan i det eftertragtede Svømmehalskvarter. Her får I en flot, veldisponeret og velholdt bolig i et af Frederiksbergs mest populære områder. Lejligheden opfylder de flestes ønsker og byder samtidig på en skøn altan, et dejligt gårdmiljø samt en attraktiv og central beliggenhed på Frederiksberg.Lejligheden ligger på en høj og lys tredje sal og fordeler 68 m², som fremstår velholdt