iBuyReal CRM
← Tilbage til on-market

Ved Sønderport 22, 0. th

2300 København S · home · home Amager

FMV fra iBuyReal AVM· 68.501 kr/m² × 63 m² = 4.315.593 kr.
Ved Sønderport 22, 0. th

Bydel
Amager
kvm
63 m²
Værelser
2
Byggeår
1932
Udbudspris
4.695.000 kr.
Dage på markedet
83d

Markedsudvikling — beta i % (tom = default)
Total ejerudgift: 34.224 kr./år
Alpha
-8.7%
(FMV − investeret) / investeret
iBuyReal AVM
4.315.593 kr.
XGBoost prediction
Investeret
4.725.020 kr.
tilbudspris + tx
Max bud (BE worst)
4.381.749 kr.
højeste pris hvor worst-afkast = 0
Worst case
Langtidsleje, 0% beta
-6.7%
α (alpha)-8.7%
β (0% beta)0.0%
cf-yield2.0%
= Total afkast-6.7%
Gross rental/år94.296 kr.
Salgspris4.315.593 kr.
Profit (1 års hold)-315.131 kr.
Base case
Expat (+30%), 7% beta
1.1%
α (alpha)-8.7%
β (7% beta)7.0%
cf-yield2.8%
= Total afkast1.1%
Gross rental/år132.852 kr.
Salgspris4.617.685 kr.
Profit (1 års hold)25.517 kr.
Best case
Airbnb, 14.8% beta
10.1%
α (alpha)-8.7%
β (14.8% beta)14.8%
cf-yield4.0%
= Total afkast10.1%
Gross rental/år189.504 kr.
Salgspris4.954.301 kr.
Profit (1 års hold)418.785 kr.

① ADR-beregning (natpris)

Base ADR (Amager)1.150 kr./nat
× Room factor (2 vær)× 1.00
× Stand factor (god)× 1.00
= Justeret ADR1.150 kr./nat

② Airbnb cashflow (best case)

Justeret ADR1.150 kr./nat
× 365 dage× 365
× Belægning (78%)× 0.78
= Brutto Airbnb/år327.405 kr.
Bookings/år (365 × occ ÷ 2.875)99
− Platform 15% af brutto-49.111 kr.
− Rengøring (300 kr × 99)-29.708 kr.
− Admin 10% (af rest)-24.859 kr.
= Net Airbnb/år223.728 kr.

③ Langtidsleje + Expat (worst & base case)

Langtidsleje rate (Amager)170 kr/m²/mdr
× kvm (63) × 12 mdr
= Langtidsleje/år128.520 kr.
Expat-model (× 1.30 markup)167.076 kr.
− Ejerudgifter/år-34.224 kr.
Worst gross rental (langtidsleje − ejerudg.)94.296 kr.
Base gross rental (expat − ejerudg.)132.852 kr.
Best gross rental (Airbnb − ejerudg.)189.504 kr.

④ Købspris (on-market)

Udbudspris4.695.000 kr.
− Forhandlet rabat0 kr
= Tilbudspris (købspris)4.695.000 kr.

⑤ Tx + Investeret

Tilbudspris (købspris)4.695.000 kr.
Tx fast1.850 kr
+ 0,6% af købspris+28.170 kr.
= Tx-omkostning30.020 kr.
+ Tilbudspris4.695.000 kr.
= Total investeret4.725.020 kr.

⑥ Alpha-beregning

FMV4.315.593 kr.
− Investeret-4.725.020 kr.
= Spread-409.427 kr.
÷ Investeret÷ 4.725.020 kr.
= Alpha-8.7%

Mægler

kr/m² (udbud)74.524 kr.
Mæglerhome Amager
Typehome

Mæglerbeskrivelse

Herskabelig og delevenlig 2-værelses lejlighed med attraktiv og rolig beliggenhed

Lejligheden Nyd københavnerlivet i en denne klassiske, charmerende lejlighed fra 1932. På 63 flotte kvm breder lejligheden sig over to store værelser, køkken, bad og entré. Lejligheden er klædt med flotte dannebrogsvinduer, der virkelig formår at lyse hjemmet godt op. Du møder solopgangen fra de østlige vinduer, mens du nyder kaffen i køkkenet og kan se solnedgangen fra det vestvendte værelse, der også kan blive din nye stue. Alternativt kan stue og værelse fungere delevenligt som vennernes to b