← Tilbage til on-market
Mjølnerparken 26, 3. th
2200 København N · nybolig · Nybolig Nørrebro - Jagtvej
FMV = listPris (fallback)· iBuyReal AVM kender ikke denne adresse. Justér FMV manuelt herover hvis du har et bedre skøn.

Handling
Review
Bolig (fra Boligsiden)
Bydel
Nørrebro
kvm
85 m²
Værelser
3
Byggeår
1987
Udbudspris
6.195.000 kr.
Dage på markedet
28d
Markedsudvikling — beta i % (tom = default)
Total ejerudgift: 52.608 kr./år
Alpha
-0.6%
(FMV − investeret) / investeret
iBuyReal AVM
6.195.000 kr.
listPris fallback
Investeret
6.234.020 kr.
tilbudspris + tx
Max bud (BE worst)
6.286.423 kr.
højeste pris hvor worst-afkast = 0
Worst case
Langtidsleje, 0% beta
1.5%
α (alpha)-0.6%
β (0% beta)0.0%
cf-yield2.1%
= Total afkast1.5%
Gross rental/år130.992 kr.
Salgspris6.195.000 kr.
Profit (1 års hold)91.972 kr.
Base case
Expat (+30%), 7% beta
9.4%
α (alpha)-0.6%
β (7% beta)7.0%
cf-yield3.0%
= Total afkast9.4%
Gross rental/år186.072 kr.
Salgspris6.628.650 kr.
Profit (1 års hold)580.702 kr.
Best case
Airbnb, 14.8% beta
18.3%
α (alpha)-0.6%
β (14.8% beta)14.8%
cf-yield4.1%
= Total afkast18.3%
Gross rental/år256.060 kr.
Salgspris7.111.860 kr.
Profit (1 års hold)1.133.900 kr.
① ADR-beregning (natpris)
Base ADR (Nørrebro)1.100 kr./nat
× Room factor (3 vær)× 1.40
× Stand factor (god)× 1.00
= Justeret ADR1.540 kr./nat
② Airbnb cashflow (best case)
Justeret ADR1.540 kr./nat
× 365 dage× 365
× Belægning (78%)× 0.78
= Brutto Airbnb/år438.438 kr.
Bookings/år (365 × occ ÷ 2.875)99
− Platform 15% af brutto-65.766 kr.
− Rengøring (300 kr × 99)-29.708 kr.
− Admin 10% (af rest)-34.296 kr.
= Net Airbnb/år308.668 kr.
③ Langtidsleje + Expat (worst & base case)
Langtidsleje rate (Nørrebro)180 kr/m²/mdr
× kvm (85) × 12 mdr
= Langtidsleje/år183.600 kr.
Expat-model (× 1.30 markup)238.680 kr.
− Ejerudgifter/år-52.608 kr.
Worst gross rental (langtidsleje − ejerudg.)130.992 kr.
Base gross rental (expat − ejerudg.)186.072 kr.
Best gross rental (Airbnb − ejerudg.)256.060 kr.
④ Købspris (on-market)
Udbudspris6.195.000 kr.
− Forhandlet rabat0 kr
= Tilbudspris (købspris)6.195.000 kr.
⑤ Tx + Investeret
Tilbudspris (købspris)6.195.000 kr.
Tx fast1.850 kr
+ 0,6% af købspris+37.170 kr.
= Tx-omkostning39.020 kr.
+ Tilbudspris6.195.000 kr.
= Total investeret6.234.020 kr.
⑥ Alpha-beregning
FMV6.195.000 kr.
− Investeret-6.234.020 kr.
= Spread-39.020 kr.
÷ Investeret÷ 6.234.020 kr.
= Alpha-0.6%
Mægler
kr/m² (udbud)72.882 kr.
MæglerNybolig Nørrebro - Jagtvej
Typenybolig
Mæglerbeskrivelse
Delevenlig 3-værelses med stor altan og udsigt
Her får du en rummelig ejerlejlighed på 85 kvadratmeter, placeret i et nyere boligområde med et godt og lyst miljø. Lejligheden er beliggende i en veldrevet ejendom omgivet af gode fællesarealer og med nem adgang til både byliv og grønne områder. Fra første skridt mærker du den åbne atmosfære i den lyse stue, der sammen med altanen udgør lejlighedens hjerte. Indretningen byder på 3 værelser, hvoraf to fungerer som separate soveværelser, mens det tredje er den store stue. Køkken er lyst og åbent