iBuyReal CRM
← Tilbage til on-market

Æbeløgade 24, 0. tv

2100 København Ø · home · home Østerbro

FMV fra iBuyReal AVM· 63.581 kr/m² × 58 m² = 3.687.716 kr.
Æbeløgade 24, 0. tv

Bydel
Østerbro
kvm
58 m²
Værelser
2
Byggeår
1935
Udbudspris
3.995.000 kr.
Dage på markedet
14d

Markedsudvikling — beta i % (tom = default)
Total ejerudgift: 40.872 kr./år
Alpha
-8.3%
(FMV − investeret) / investeret
iBuyReal AVM
3.687.716 kr.
XGBoost prediction
Investeret
4.020.820 kr.
tilbudspris + tx
Max bud (BE worst)
3.761.624 kr.
højeste pris hvor worst-afkast = 0
Worst case
Langtidsleje, 0% beta
-5.8%
α (alpha)-8.3%
β (0% beta)0.0%
cf-yield2.4%
= Total afkast-5.8%
Gross rental/år98.328 kr.
Salgspris3.687.716 kr.
Profit (1 års hold)-234.776 kr.
Base case
Expat (+30%), 7% beta
2.2%
α (alpha)-8.3%
β (7% beta)7.0%
cf-yield3.5%
= Total afkast2.2%
Gross rental/år140.088 kr.
Salgspris3.945.856 kr.
Profit (1 års hold)65.124 kr.
Best case
Airbnb, 14.8% beta
11.3%
α (alpha)-8.3%
β (14.8% beta)14.8%
cf-yield4.8%
= Total afkast11.3%
Gross rental/år194.181 kr.
Salgspris4.233.498 kr.
Profit (1 års hold)406.859 kr.

① ADR-beregning (natpris)

Base ADR (Østerbro)1.202 kr./nat
× Room factor (2 vær)× 1.00
× Stand factor (god)× 1.00
= Justeret ADR1.202 kr./nat

② Airbnb cashflow (best case)

Justeret ADR1.202 kr./nat
× 365 dage× 365
× Belægning (78%)× 0.78
= Brutto Airbnb/år342.209 kr.
Bookings/år (365 × occ ÷ 2.875)99
− Platform 15% af brutto-51.331 kr.
− Rengøring (300 kr × 99)-29.708 kr.
− Admin 10% (af rest)-26.117 kr.
= Net Airbnb/år235.053 kr.

③ Langtidsleje + Expat (worst & base case)

Langtidsleje rate (Østerbro)200 kr/m²/mdr
× kvm (58) × 12 mdr
= Langtidsleje/år139.200 kr.
Expat-model (× 1.30 markup)180.960 kr.
− Ejerudgifter/år-40.872 kr.
Worst gross rental (langtidsleje − ejerudg.)98.328 kr.
Base gross rental (expat − ejerudg.)140.088 kr.
Best gross rental (Airbnb − ejerudg.)194.181 kr.

④ Købspris (on-market)

Udbudspris3.995.000 kr.
− Forhandlet rabat0 kr
= Tilbudspris (købspris)3.995.000 kr.

⑤ Tx + Investeret

Tilbudspris (købspris)3.995.000 kr.
Tx fast1.850 kr
+ 0,6% af købspris+23.970 kr.
= Tx-omkostning25.820 kr.
+ Tilbudspris3.995.000 kr.
= Total investeret4.020.820 kr.

⑥ Alpha-beregning

FMV3.687.716 kr.
− Investeret-4.020.820 kr.
= Spread-333.104 kr.
÷ Investeret÷ 4.020.820 kr.
= Alpha-8.3%

Mægler

kr/m² (udbud)68.879 kr.
Mæglerhome Østerbro
Typehome

Mæglerbeskrivelse

Rummelig og delevenlig 2 værelses med fantastisk lysindfald

Velkommen til Æbeløgade – en hyggelig og eftertragtet gade på Østerbro, hvor du bor fredeligt og samtidig tæt på alt, hvad bylivet har at byde på.Lejlighedens placering i ejendommen ligger perfekt. Gemt fra trafikstøjen og med langt til bygningen overfor hvilket giver sol ind i stuen det meste af året. Lejligheden er veldisponeret med en praktisk planløsning, der udnytter kvadratmeterne optimalt.Entré med plads til at hænge overtøjet og med indbygget skab, pænt lyst køkken, rummeligt soveværelse