← Tilbage til on-market
Peter Ipsens Allé 1, 3. 14
2400 København NV · danbolig · danbolig Nordvest-Emdrup
FMV fra iBuyReal AVM· 56.697 kr/m² × 62 m² = 3.515.222 kr.

Handling
Review
Bolig (fra Boligsiden)
Bydel
Nørrebro
kvm
62 m²
Værelser
3
Byggeår
1973
Udbudspris
3.795.000 kr.
Dage på markedet
83d
Markedsudvikling — beta i % (tom = default)
Total ejerudgift: 60.996 kr./år
Alpha
-8.0%
(FMV − investeret) / investeret
iBuyReal AVM
3.515.222 kr.
XGBoost prediction
Investeret
3.819.620 kr.
tilbudspris + tx
Max bud (BE worst)
3.564.907 kr.
højeste pris hvor worst-afkast = 0
Worst case
Langtidsleje, 0% beta
-6.1%
α (alpha)-8.0%
β (0% beta)0.0%
cf-yield1.9%
= Total afkast-6.1%
Gross rental/år72.924 kr.
Salgspris3.515.222 kr.
Profit (1 års hold)-231.474 kr.
Base case
Expat (+30%), 7% beta
2.0%
α (alpha)-8.0%
β (7% beta)7.0%
cf-yield3.0%
= Total afkast2.0%
Gross rental/år113.100 kr.
Salgspris3.761.288 kr.
Profit (1 års hold)54.768 kr.
Best case
Airbnb, 14.8% beta
13.3%
α (alpha)-8.0%
β (14.8% beta)14.8%
cf-yield6.5%
= Total afkast13.3%
Gross rental/år247.672 kr.
Salgspris4.035.475 kr.
Profit (1 års hold)463.527 kr.
① ADR-beregning (natpris)
Base ADR (Nørrebro)1.100 kr./nat
× Room factor (3 vær)× 1.40
× Stand factor (god)× 1.00
= Justeret ADR1.540 kr./nat
② Airbnb cashflow (best case)
Justeret ADR1.540 kr./nat
× 365 dage× 365
× Belægning (78%)× 0.78
= Brutto Airbnb/år438.438 kr.
Bookings/år (365 × occ ÷ 2.875)99
− Platform 15% af brutto-65.766 kr.
− Rengøring (300 kr × 99)-29.708 kr.
− Admin 10% (af rest)-34.296 kr.
= Net Airbnb/år308.668 kr.
③ Langtidsleje + Expat (worst & base case)
Langtidsleje rate (Nørrebro)180 kr/m²/mdr
× kvm (62) × 12 mdr
= Langtidsleje/år133.920 kr.
Expat-model (× 1.30 markup)174.096 kr.
− Ejerudgifter/år-60.996 kr.
Worst gross rental (langtidsleje − ejerudg.)72.924 kr.
Base gross rental (expat − ejerudg.)113.100 kr.
Best gross rental (Airbnb − ejerudg.)247.672 kr.
④ Købspris (on-market)
Udbudspris3.795.000 kr.
− Forhandlet rabat0 kr
= Tilbudspris (købspris)3.795.000 kr.
⑤ Tx + Investeret
Tilbudspris (købspris)3.795.000 kr.
Tx fast1.850 kr
+ 0,6% af købspris+22.770 kr.
= Tx-omkostning24.620 kr.
+ Tilbudspris3.795.000 kr.
= Total investeret3.819.620 kr.
⑥ Alpha-beregning
FMV3.515.222 kr.
− Investeret-3.819.620 kr.
= Spread-304.398 kr.
÷ Investeret÷ 3.819.620 kr.
= Alpha-8.0%
Mægler
kr/m² (udbud)61.210 kr.
Mæglerdanbolig Nordvest-Emdrup
Typedanbolig
Mæglerbeskrivelse
Lys lejlighed. Stort badeværelse med separat brus. Elevator. Central placering.
Lys lejlighed. Stort badeværelse med separat brus. Elevator. Central placering. Velkommen til Peter Ipsens Allé 1, 3. 14. – en veludnyttet lejlighed der byder på gode lyse rum, som er yderst indbydende, og er perfekt til enkeltpersoner eller par. Ønsker du en nem base tæt på byen med både Nørrebro og Nordvests mange tilbud lige i nærheden, er denne lejlighed et oplagt valg. LEJLIGHEDEN: Når du træder ind ad hoveddøren, bliver du mødt af en rummelig fordelingsentré med indbygget skab og mulighed