← Tilbage til on-market
Fadet 29, 3. tv
1799 København V · other · Bjørn & Byskov København & Frederiksberg
FMV fra iBuyReal AVM· 85.438 kr/m² × 72 m² = 6.151.537 kr.

Handling
Review
Bolig (fra Boligsiden)
Bydel
Vesterbro
kvm
72 m²
Værelser
2
Byggeår
2020
Udbudspris
6.998.000 kr.
Dage på markedet
25d
Markedsudvikling — beta i % (tom = default)
Total ejerudgift: 39.300 kr./år
Alpha
-12.6%
(FMV − investeret) / investeret
iBuyReal AVM
6.151.537 kr.
XGBoost prediction
Investeret
7.041.838 kr.
tilbudspris + tx
Max bud (BE worst)
6.241.418 kr.
højeste pris hvor worst-afkast = 0
Worst case
Langtidsleje, 0% beta
-10.8%
α (alpha)-12.6%
β (0% beta)0.0%
cf-yield1.8%
= Total afkast-10.8%
Gross rental/år129.180 kr.
Salgspris6.151.537 kr.
Profit (1 års hold)-761.121 kr.
Base case
Expat (+30%), 7% beta
-3.1%
α (alpha)-12.6%
β (7% beta)7.0%
cf-yield2.6%
= Total afkast-3.1%
Gross rental/år179.724 kr.
Salgspris6.582.145 kr.
Profit (1 års hold)-279.969 kr.
Best case
Airbnb, 14.8% beta
5.6%
α (alpha)-12.6%
β (14.8% beta)14.8%
cf-yield3.4%
= Total afkast5.6%
Gross rental/år240.257 kr.
Salgspris7.061.964 kr.
Profit (1 års hold)260.384 kr.
① ADR-beregning (natpris)
Base ADR (Vesterbro)1.195 kr./nat
× Room factor (2 vær)× 1.00
× Stand factor (luksus)× 1.15
= Justeret ADR1.374 kr./nat
② Airbnb cashflow (best case)
Justeret ADR1.374 kr./nat
× 365 dage× 365
× Belægning (80%)× 0.80
= Brutto Airbnb/år401.281 kr.
Bookings/år (365 × occ ÷ 2.875)102
− Platform 15% af brutto-60.192 kr.
− Rengøring (300 kr × 102)-30.470 kr.
− Admin 10% (af rest)-31.062 kr.
= Net Airbnb/år279.557 kr.
③ Langtidsleje + Expat (worst & base case)
Langtidsleje rate (Vesterbro)195 kr/m²/mdr
× kvm (72) × 12 mdr
= Langtidsleje/år168.480 kr.
Expat-model (× 1.30 markup)219.024 kr.
− Ejerudgifter/år-39.300 kr.
Worst gross rental (langtidsleje − ejerudg.)129.180 kr.
Base gross rental (expat − ejerudg.)179.724 kr.
Best gross rental (Airbnb − ejerudg.)240.257 kr.
④ Købspris (on-market)
Udbudspris6.998.000 kr.
− Forhandlet rabat0 kr
= Tilbudspris (købspris)6.998.000 kr.
⑤ Tx + Investeret
Tilbudspris (købspris)6.998.000 kr.
Tx fast1.850 kr
+ 0,6% af købspris+41.988 kr.
= Tx-omkostning43.838 kr.
+ Tilbudspris6.998.000 kr.
= Total investeret7.041.838 kr.
⑥ Alpha-beregning
FMV6.151.537 kr.
− Investeret-7.041.838 kr.
= Spread-890.301 kr.
÷ Investeret÷ 7.041.838 kr.
= Alpha-12.6%
Mægler
kr/m² (udbud)97.194 kr.
MæglerBjørn & Byskov København & Frederiksberg
Typeother
Mæglerbeskrivelse
I første parket til Jacobsens have
I første parket til Jacobsens have I 160 år var Carlsberg lukket land. Et afskærmet industrikvarter, hvor bryggerheste trak vogne mellem produktionsbygninger, og hvor kun arbejderne havde deres daglige gang. I dag er scenen skiftet. De gamle mure står stadig, men livet imellem dem er et andet: lysere, lettere og langt mere tilgængeligt. Midt i det hele ligger en veldisponeret toværelseslejlighed med sydvestvendt altan ud mod J.C. Jacobsens fortryllende have. Her er grønt, afsondret og roligt, o