iBuyReal CRM
← Tilbage til on-market

Rønnegade 10, 3. mf

2100 København Ø · danbolig · danbolig Østerbro & Nordhavn

FMV = listPris (fallback)· iBuyReal AVM kender ikke denne adresse. Justér FMV manuelt herover hvis du har et bedre skøn.
Rønnegade 10, 3. mf

Bydel
Østerbro
kvm
55 m²
Værelser
3
Byggeår
1979
Udbudspris
4.745.000 kr.
Dage på markedet
74d

Markedsudvikling — beta i % (tom = default)
Total ejerudgift: 36.024 kr./år
Alpha
-0.6%
(FMV − investeret) / investeret
iBuyReal AVM
4.745.000 kr.
listPris fallback
Investeret
4.775.320 kr.
tilbudspris + tx
Max bud (BE worst)
4.810.264 kr.
højeste pris hvor worst-afkast = 0
Worst case
Langtidsleje, 0% beta
1.4%
α (alpha)-0.6%
β (0% beta)0.0%
cf-yield2.0%
= Total afkast1.4%
Gross rental/år95.976 kr.
Salgspris4.745.000 kr.
Profit (1 års hold)65.656 kr.
Base case
Expat (+30%), 7% beta
9.2%
α (alpha)-0.6%
β (7% beta)7.0%
cf-yield2.8%
= Total afkast9.2%
Gross rental/år135.576 kr.
Salgspris5.077.150 kr.
Profit (1 års hold)437.406 kr.
Best case
Airbnb, 14.8% beta
20.5%
α (alpha)-0.6%
β (14.8% beta)14.8%
cf-yield6.4%
= Total afkast20.5%
Gross rental/år303.745 kr.
Salgspris5.447.260 kr.
Profit (1 års hold)975.685 kr.

① ADR-beregning (natpris)

Base ADR (Østerbro)1.202 kr./nat
× Room factor (3 vær)× 1.40
× Stand factor (god)× 1.00
= Justeret ADR1.683 kr./nat

② Airbnb cashflow (best case)

Justeret ADR1.683 kr./nat
× 365 dage× 365
× Belægning (78%)× 0.78
= Brutto Airbnb/år479.093 kr.
Bookings/år (365 × occ ÷ 2.875)99
− Platform 15% af brutto-71.864 kr.
− Rengøring (300 kr × 99)-29.708 kr.
− Admin 10% (af rest)-37.752 kr.
= Net Airbnb/år339.769 kr.

③ Langtidsleje + Expat (worst & base case)

Langtidsleje rate (Østerbro)200 kr/m²/mdr
× kvm (55) × 12 mdr
= Langtidsleje/år132.000 kr.
Expat-model (× 1.30 markup)171.600 kr.
− Ejerudgifter/år-36.024 kr.
Worst gross rental (langtidsleje − ejerudg.)95.976 kr.
Base gross rental (expat − ejerudg.)135.576 kr.
Best gross rental (Airbnb − ejerudg.)303.745 kr.

④ Købspris (on-market)

Udbudspris4.745.000 kr.
− Forhandlet rabat0 kr
= Tilbudspris (købspris)4.745.000 kr.

⑤ Tx + Investeret

Tilbudspris (købspris)4.745.000 kr.
Tx fast1.850 kr
+ 0,6% af købspris+28.470 kr.
= Tx-omkostning30.320 kr.
+ Tilbudspris4.745.000 kr.
= Total investeret4.775.320 kr.

⑥ Alpha-beregning

FMV4.745.000 kr.
− Investeret-4.775.320 kr.
= Spread-30.320 kr.
÷ Investeret÷ 4.775.320 kr.
= Alpha-0.6%

Mægler

kr/m² (udbud)86.273 kr.
Mæglerdanbolig Østerbro & Nordhavn
Typedanbolig

Mæglerbeskrivelse

Totalrenoveret og indflytningsklar 3-værelses med sildebensparket, altan og elevator

Velkommen til denne gennemrenoverede og indflytningsklare lejlighed, hvor moderne komfort og klassiske detaljer går hånd i hånd. Boligen er oprindeligt en 2-værelses, men er nu omdannet til en veldisponeret 3-værelses lejlighed med en optimal planløsning.Lejligheden fremstår overalt totalrenoveret med smukt sildebensparket, der skaber en elegant og eksklusiv stemning. Hjertet i boligen er det store, lyse køkken-alrum, som indbyder til både hverdag og gæstebud. Køkkenet er udført i stilrene mater