iBuyReal CRM
← Tilbage til on-market

Venedigvej 1, 4. th

2300 København S · other · Andersen & Godrim Ejendomsmægler & Køberrådgivning

FMV fra iBuyReal AVM· 64.672 kr/m² × 76 m² = 4.915.035 kr.
Venedigvej 1, 4. th

Bydel
Amager
kvm
76 m²
Værelser
3
Byggeår
1932
Udbudspris
4.500.000 kr.
Dage på markedet
24d

Markedsudvikling — beta i % (tom = default)
Total ejerudgift: 53.868 kr./år
Alpha
8.5%
(FMV − investeret) / investeret
iBuyReal AVM
4.915.035 kr.
XGBoost prediction
Investeret
4.528.850 kr.
tilbudspris + tx
Max bud (BE worst)
4.984.450 kr.
højeste pris hvor worst-afkast = 0
Worst case
Langtidsleje, 0% beta
10.8%
α (alpha)8.5%
β (0% beta)0.0%
cf-yield2.2%
= Total afkast10.8%
Gross rental/år101.172 kr.
Salgspris4.915.035 kr.
Profit (1 års hold)487.357 kr.
Base case
Expat (+30%), 7% beta
18.8%
α (alpha)8.5%
β (7% beta)7.0%
cf-yield3.3%
= Total afkast18.8%
Gross rental/år147.684 kr.
Salgspris5.259.087 kr.
Profit (1 års hold)877.921 kr.
Best case
Airbnb, 14.8% beta
29.3%
α (alpha)8.5%
β (14.8% beta)14.8%
cf-yield6.0%
= Total afkast29.3%
Gross rental/år270.046 kr.
Salgspris5.642.460 kr.
Profit (1 års hold)1.383.656 kr.

① ADR-beregning (natpris)

Base ADR (Amager)1.150 kr./nat
× Room factor (3 vær)× 1.40
× Stand factor (god)× 1.00
= Justeret ADR1.610 kr./nat

② Airbnb cashflow (best case)

Justeret ADR1.610 kr./nat
× 365 dage× 365
× Belægning (78%)× 0.78
= Brutto Airbnb/år458.367 kr.
Bookings/år (365 × occ ÷ 2.875)99
− Platform 15% af brutto-68.755 kr.
− Rengøring (300 kr × 99)-29.708 kr.
− Admin 10% (af rest)-35.990 kr.