iBuyReal CRM
← Tilbage til on-market

Under Elmene 8, 0. tv

2300 København S · edc · EDC Poul Erik Bech Amagerbro

FMV fra iBuyReal AVM· 64.919 kr/m² × 61 m² = 3.960.067 kr.
Under Elmene 8, 0. tv

Bydel
Amager
kvm
61 m²
Værelser
2
Byggeår
1915
Udbudspris
4.495.000 kr.
Dage på markedet
37d

Markedsudvikling — beta i % (tom = default)
Total ejerudgift: 38.820 kr./år
Alpha
-12.5%
(FMV − investeret) / investeret
iBuyReal AVM
3.960.067 kr.
XGBoost prediction
Investeret
4.523.820 kr.
tilbudspris + tx
Max bud (BE worst)
4.019.719 kr.
højeste pris hvor worst-afkast = 0
Worst case
Langtidsleje, 0% beta
-10.6%
α (alpha)-12.5%
β (0% beta)0.0%
cf-yield1.9%
= Total afkast-10.6%
Gross rental/år85.620 kr.
Salgspris3.960.067 kr.
Profit (1 års hold)-478.133 kr.
Base case
Expat (+30%), 7% beta
-2.7%
α (alpha)-12.5%
β (7% beta)7.0%
cf-yield2.7%
= Total afkast-2.7%
Gross rental/år122.952 kr.
Salgspris4.237.272 kr.
Profit (1 års hold)-163.596 kr.
Best case
Airbnb, 14.8% beta
6.4%
α (alpha)-12.5%
β (14.8% beta)14.8%
cf-yield4.1%
= Total afkast6.4%
Gross rental/år184.908 kr.
Salgspris4.546.157 kr.
Profit (1 års hold)207.245 kr.

① ADR-beregning (natpris)

Base ADR (Amager)1.150 kr./nat
× Room factor (2 vær)× 1.00
× Stand factor (god)× 1.00
= Justeret ADR1.150 kr./nat

② Airbnb cashflow (best case)

Justeret ADR1.150 kr./nat
× 365 dage× 365
× Belægning (78%)× 0.78
= Brutto Airbnb/år327.405 kr.
Bookings/år (365 × occ ÷ 2.875)99
− Platform 15% af brutto-49.111 kr.
− Rengøring (300 kr × 99)-29.708 kr.
− Admin 10% (af rest)-24.859 kr.
= Net Airbnb/år223.728 kr.

③ Langtidsleje + Expat (worst & base case)

Langtidsleje rate (Amager)170 kr/m²/mdr
× kvm (61) × 12 mdr
= Langtidsleje/år124.440 kr.
Expat-model (× 1.30 markup)161.772 kr.
− Ejerudgifter/år-38.820 kr.
Worst gross rental (langtidsleje − ejerudg.)85.620 kr.
Base gross rental (expat − ejerudg.)122.952 kr.
Best gross rental (Airbnb − ejerudg.)184.908 kr.

④ Købspris (on-market)

Udbudspris4.495.000 kr.
− Forhandlet rabat0 kr
= Tilbudspris (købspris)4.495.000 kr.

⑤ Tx + Investeret

Tilbudspris (købspris)4.495.000 kr.
Tx fast1.850 kr
+ 0,6% af købspris+26.970 kr.
= Tx-omkostning28.820 kr.
+ Tilbudspris4.495.000 kr.
= Total investeret4.523.820 kr.

⑥ Alpha-beregning

FMV3.960.067 kr.
− Investeret-4.523.820 kr.
= Spread-563.753 kr.
÷ Investeret÷ 4.523.820 kr.
= Alpha-12.5%

Mægler

kr/m² (udbud)73.689 kr.
MæglerEDC Poul Erik Bech Amagerbro
Typeedc

Mæglerbeskrivelse

Skøn 2-værelses med udsigt til torvet

Lys og velindrettet 2-værelses på attraktiv adresse på Amagerbro På eftertragtede Under Elmene udbydes nu denne indbydende 2-værelses lejlighed på 61 m². Boligen fremstår lys og velindrettet med en god planløsning, der gør den ideel til både singlen eller parret. Lejlighedens opholdsrum byder på en rummelig stue med plads til både sofa- og spiseafdeling. De store vinduer sikrer et fint lysindfald og skaber en behagelig atmosfære i rummet. Køkkenet er funktionelt indrettet og har som en ekstra bonus både opvaskemaskine og vaskemaskine. Soveværelset er roligt placeret og har god plads til seng og opbevaring. Ejendommen har en hyggelig gårdhave, som giver mulighed for at nyde udelivet i rolige omgivelser. Beliggenheden på Amagerbro er særdeles attraktiv – her bor du centralt med kort afstand til både Indre By, Christianshavn og Islands Brygge. Metro, indkøb, caféer og restauranter findes lige i nærheden, og området byder på et rigt byliv kombineret med nem adgang til grønne områder og vandet. En oplagt bolig til dig, der ønsker en veldisponeret lejlighed med en central beliggenhed. Når du køber en bolig gennem EDC, har du mulighed for at få en gratis flytteforsikring. Ønsker du denne, skal du sende en mail med "Ja tak" til flytteforsikring@gjensidige.dk