iBuyReal CRM
← Tilbage til on-market

Øresund Parkvej 17, 2. th

2300 København S · home · home Amager

FMV fra iBuyReal AVM· 65.867 kr/m² × 76 m² = 5.005.875 kr.
Øresund Parkvej 17, 2. th

Bydel
Amager
kvm
76 m²
Værelser
2
Byggeår
2005
Udbudspris
6.495.000 kr.
Dage på markedet
31d

Markedsudvikling — beta i % (tom = default)
Total ejerudgift: 47.628 kr./år
Alpha
-23.4%
(FMV − investeret) / investeret
iBuyReal AVM
5.005.875 kr.
XGBoost prediction
Investeret
6.535.820 kr.
tilbudspris + tx
Max bud (BE worst)
5.080.951 kr.
højeste pris hvor worst-afkast = 0
Worst case
Langtidsleje, 0% beta
-21.8%
α (alpha)-23.4%
β (0% beta)0.0%
cf-yield1.6%
= Total afkast-21.8%
Gross rental/år107.412 kr.
Salgspris5.005.875 kr.
Profit (1 års hold)-1.422.533 kr.
Base case
Expat (+30%), 7% beta
-14.1%
α (alpha)-23.4%
β (7% beta)7.0%
cf-yield2.4%
= Total afkast-14.1%
Gross rental/år153.924 kr.
Salgspris5.356.286 kr.
Profit (1 års hold)-1.025.610 kr.
Best case
Airbnb, 14.8% beta
-5.9%
α (alpha)-23.4%
β (14.8% beta)14.8%
cf-yield2.7%
= Total afkast-5.9%
Gross rental/år176.100 kr.
Salgspris5.746.745 kr.
Profit (1 års hold)-612.976 kr.

① ADR-beregning (natpris)

Base ADR (Amager)1.150 kr./nat
× Room factor (2 vær)× 1.00
× Stand factor (god)× 1.00
= Justeret ADR1.150 kr./nat

② Airbnb cashflow (best case)

Justeret ADR1.150 kr./nat
× 365 dage× 365
× Belægning (78%)× 0.78
= Brutto Airbnb/år327.405 kr.
Bookings/år (365 × occ ÷ 2.875)99
− Platform 15% af brutto-49.111 kr.
− Rengøring (300 kr × 99)-29.708 kr.
− Admin 10% (af rest)-24.859 kr.
= Net Airbnb/år223.728 kr.

③ Langtidsleje + Expat (worst & base case)

Langtidsleje rate (Amager)170 kr/m²/mdr
× kvm (76) × 12 mdr
= Langtidsleje/år155.040 kr.
Expat-model (× 1.30 markup)201.552 kr.
− Ejerudgifter/år-47.628 kr.
Worst gross rental (langtidsleje − ejerudg.)107.412 kr.
Base gross rental (expat − ejerudg.)153.924 kr.
Best gross rental (Airbnb − ejerudg.)176.100 kr.

④ Købspris (on-market)

Udbudspris6.495.000 kr.
− Forhandlet rabat0 kr
= Tilbudspris (købspris)6.495.000 kr.

⑤ Tx + Investeret

Tilbudspris (købspris)6.495.000 kr.
Tx fast1.850 kr
+ 0,6% af købspris+38.970 kr.
= Tx-omkostning40.820 kr.
+ Tilbudspris6.495.000 kr.
= Total investeret6.535.820 kr.

⑥ Alpha-beregning

FMV5.005.875 kr.
− Investeret-6.535.820 kr.
= Spread-1.529.945 kr.
÷ Investeret÷ 6.535.820 kr.
= Alpha-23.4%

Mægler

kr/m² (udbud)85.461 kr.
Mæglerhome Amager
Typehome

Mæglerbeskrivelse

Flot lejlighed med havudsigt fra 2 altaner, tæt på strand og byliv

Drømmer I om en moderne lejlighed tæt på strand, byliv og metro – med havudsigt fra hele to altaner? Ved attraktive Amager Strandpark udbydes nu denne indbydende lejlighed på 76 veludnyttede m² i et eftertragtet kvalitetsbyggeri.Her får I en bolig, hvor lys, luft og en gennemført planløsning går op i en højere enhed. Den rummelige stue fungerer som hjemmets naturlige samlingspunkt med store vinduespartier og direkte udgang til den ene altan, hvor udsigten til vandet skaber en helt særlig atmosfæ