FMV fra iBuyReal AVM· 73.302 kr/m² × 63 m² = 4.618.002 kr.

Handling
Review
Bolig (fra Boligsiden)
Bydel
Østerbro
kvm
63 m²
Værelser
2
Byggeår
1972
Udbudspris
5.295.000 kr.
Dage på markedet
12d
Markedsudvikling — beta i % (tom = default)
Total ejerudgift: 63.324 kr./år
Alpha
-13.3%
(FMV − investeret) / investeret
iBuyReal AVM
4.618.002 kr.
XGBoost prediction
Investeret
5.328.620 kr.
tilbudspris + tx
Max bud (BE worst)
4.675.972 kr.
højeste pris hvor worst-afkast = 0
Worst case
Langtidsleje, 0% beta
-11.7%
α (alpha)-13.3%
β (0% beta)0.0%
cf-yield1.6%
= Total afkast-11.7%
Gross rental/år87.876 kr.
Salgspris4.618.002 kr.
Profit (1 års hold)-622.742 kr.
Base case
Expat (+30%), 7% beta
-3.8%
α (alpha)-13.3%
β (7% beta)7.0%
cf-yield2.5%
= Total afkast-3.8%
Gross rental/år133.236 kr.
Salgspris4.941.262 kr.
Profit (1 års hold)-254.122 kr.
Best case
Airbnb, 14.8% beta
4.7%
α (alpha)-13.3%
β (14.8% beta)14.8%
cf-yield3.2%
= Total afkast4.7%
Gross rental/år171.729 kr.
Salgspris5.301.466 kr.
Profit (1 års hold)144.575 kr.
① ADR-beregning (natpris)
Base ADR (Østerbro)1.202 kr./nat
× Room factor (2 vær)× 1.00
× Stand factor (god)× 1.00
= Justeret ADR1.202 kr./nat
② Airbnb cashflow (best case)
Justeret ADR1.202 kr./nat
× 365 dage× 365
× Belægning (78%)× 0.78
= Brutto Airbnb/år342.209 kr.
Bookings/år (365 × occ ÷ 2.875)99
− Platform 15% af brutto-51.331 kr.
− Rengøring (300 kr × 99)-29.708 kr.
− Admin 10% (af rest)-26.117 kr.
= Net Airbnb/år235.053 kr.
③ Langtidsleje + Expat (worst & base case)
Langtidsleje rate (Østerbro)200 kr/m²/mdr
× kvm (63) × 12 mdr
= Langtidsleje/år151.200 kr.
Expat-model (× 1.30 markup)196.560 kr.
− Ejerudgifter/år-63.324 kr.
Worst gross rental (langtidsleje − ejerudg.)87.876 kr.
Base gross rental (expat − ejerudg.)133.236 kr.
Best gross rental (Airbnb − ejerudg.)171.729 kr.
④ Købspris (on-market)
Udbudspris5.295.000 kr.
− Forhandlet rabat0 kr
= Tilbudspris (købspris)5.295.000 kr.
⑤ Tx + Investeret
Tilbudspris (købspris)5.295.000 kr.
Tx fast1.850 kr
+ 0,6% af købspris+31.770 kr.
= Tx-omkostning33.620 kr.
+ Tilbudspris5.295.000 kr.
= Total investeret5.328.620 kr.
⑥ Alpha-beregning
FMV4.618.002 kr.
− Investeret-5.328.620 kr.
= Spread-710.618 kr.
÷ Investeret÷ 5.328.620 kr.
= Alpha-13.3%
Mægler
kr/m² (udbud)84.048 kr.
MæglerNybolig Østerbro - Nordhavn
Typenybolig
Mæglerbeskrivelse
Lys og luft på 7. etage
Lys 2-værelses lejlighed med altan og central placering på Østerbro Denne ejerlejlighed på 63 kvadratmeter fremstår med et imponerende lysindfald, der strømmer ind gennem de store vinduespartier og skaber en indbydende atmosfære i hele boligen. Lejligheden er velindrettet med en funktionel planløsning, der gør kvadratmeterne yderst anvendelige for både parret eller singlen, der ønsker plads og gode lysforhold. Her får man en bolig, hvor moderne stil går hånd i hånd med en gennemtænkt indretning