← Tilbage til on-market
Jens Otto Krags Gade 13, 0. 1
2300 København S · danbolig · danbolig Islands Brygge og Ørestad
FMV fra iBuyReal AVM· 69.588 kr/m² × 84 m² = 5.845.417 kr.

Handling
Review
Bolig (fra Boligsiden)
Bydel
Amager
kvm
84 m²
Værelser
2
Byggeår
2006
Udbudspris
6.195.000 kr.
Dage på markedet
24d
Markedsudvikling — beta i % (tom = default)
Total ejerudgift: 53.616 kr./år
Alpha
-6.2%
(FMV − investeret) / investeret
iBuyReal AVM
5.845.417 kr.
XGBoost prediction
Investeret
6.234.020 kr.
tilbudspris + tx
Max bud (BE worst)
5.925.756 kr.
højeste pris hvor worst-afkast = 0
Worst case
Langtidsleje, 0% beta
-4.3%
α (alpha)-6.2%
β (0% beta)0.0%
cf-yield1.9%
= Total afkast-4.3%
Gross rental/år117.744 kr.
Salgspris5.845.417 kr.
Profit (1 års hold)-270.859 kr.
Base case
Expat (+30%), 7% beta
3.5%
α (alpha)-6.2%
β (7% beta)7.0%
cf-yield2.7%
= Total afkast3.5%
Gross rental/år169.152 kr.
Salgspris6.254.596 kr.
Profit (1 års hold)189.728 kr.
Best case
Airbnb, 14.8% beta
11.3%
α (alpha)-6.2%
β (14.8% beta)14.8%
cf-yield2.7%
= Total afkast11.3%
Gross rental/år170.112 kr.
Salgspris6.710.539 kr.
Profit (1 års hold)646.630 kr.
① ADR-beregning (natpris)
Base ADR (Amager)1.150 kr./nat
× Room factor (2 vær)× 1.00
× Stand factor (god)× 1.00
= Justeret ADR1.150 kr./nat
② Airbnb cashflow (best case)
Justeret ADR1.150 kr./nat
× 365 dage× 365
× Belægning (78%)× 0.78
= Brutto Airbnb/år327.405 kr.
Bookings/år (365 × occ ÷ 2.875)99
− Platform 15% af brutto-49.111 kr.
− Rengøring (300 kr × 99)-29.708 kr.
− Admin 10% (af rest)-24.859 kr.
= Net Airbnb/år223.728 kr.
③ Langtidsleje + Expat (worst & base case)
Langtidsleje rate (Amager)170 kr/m²/mdr
× kvm (84) × 12 mdr
= Langtidsleje/år171.360 kr.
Expat-model (× 1.30 markup)222.768 kr.
− Ejerudgifter/år-53.616 kr.
Worst gross rental (langtidsleje − ejerudg.)117.744 kr.
Base gross rental (expat − ejerudg.)169.152 kr.
Best gross rental (Airbnb − ejerudg.)170.112 kr.
④ Købspris (on-market)
Udbudspris6.195.000 kr.
− Forhandlet rabat0 kr
= Tilbudspris (købspris)6.195.000 kr.
⑤ Tx + Investeret
Tilbudspris (købspris)6.195.000 kr.
Tx fast1.850 kr
+ 0,6% af købspris+37.170 kr.
= Tx-omkostning39.020 kr.
+ Tilbudspris6.195.000 kr.
= Total investeret6.234.020 kr.
⑥ Alpha-beregning
FMV5.845.417 kr.
− Investeret-6.234.020 kr.
= Spread-388.603 kr.
÷ Investeret÷ 6.234.020 kr.
= Alpha-6.2%
Mægler
kr/m² (udbud)73.750 kr.
Mæglerdanbolig Islands Brygge og Ørestad
Typedanbolig
Mæglerbeskrivelse
Lys 84 m² lejlighed med nyere køkken og dejlig solrig terrasse
Velkommen til Jens Otto Krags Gade 13, st. 1., hvor denne lyse og indbydende lejlighed på 84 m² kombinerer en moderne planløsning, et skønt lysindfald og en attraktiv beliggenhed med vandet som en naturlig del af hverdagen. Allerede ved ankomsten fornemmes boligens behagelige atmosfære, hvor de veldisponerede kvadratmeter skaber en bolig, der både er funktionel, stemningsfuld og nem at indrette.Lejligheden byder på en entré med adgang til boligens centrale rum samt praktiske opbevaringsmulighede