iBuyReal CRM
← Tilbage til on-market

Nordre Fasanvej 154, 5. tv

2000 Frederiksberg · home · home Frederiksberg

FMV fra iBuyReal AVM· 76.117 kr/m² × 58 m² = 4.414.789 kr.
Nordre Fasanvej 154, 5. tv

Bydel
Frederiksberg
kvm
58 m²
Værelser
3
Byggeår
1900
Udbudspris
4.595.000 kr.
Dage på markedet
69d

Markedsudvikling — beta i % (tom = default)
Total ejerudgift: 30.180 kr./år
Alpha
-4.5%
(FMV − investeret) / investeret
iBuyReal AVM
4.414.789 kr.
XGBoost prediction
Investeret
4.624.420 kr.
tilbudspris + tx
Max bud (BE worst)
4.501.908 kr.
højeste pris hvor worst-afkast = 0
Worst case
Langtidsleje, 0% beta
-2.0%
α (alpha)-4.5%
β (0% beta)0.0%
cf-yield2.5%
= Total afkast-2.0%
Gross rental/år115.980 kr.
Salgspris4.414.789 kr.
Profit (1 års hold)-93.651 kr.
Base case
Expat (+30%), 7% beta
5.9%
α (alpha)-4.5%
β (7% beta)7.0%
cf-yield3.5%
= Total afkast5.9%
Gross rental/år159.828 kr.
Salgspris4.723.824 kr.
Profit (1 års hold)259.232 kr.
Best case
Airbnb, 14.8% beta
17.5%
α (alpha)-4.5%
β (14.8% beta)14.8%
cf-yield7.2%
= Total afkast17.5%
Gross rental/år333.312 kr.
Salgspris5.068.178 kr.
Profit (1 års hold)777.070 kr.

① ADR-beregning (natpris)

Base ADR (Frederiksberg)1.250 kr./nat
× Room factor (3 vær)× 1.40
× Stand factor (god)× 1.00
= Justeret ADR1.750 kr./nat

② Airbnb cashflow (best case)

Justeret ADR1.750 kr./nat
× 365 dage× 365
× Belægning (80%)× 0.80
= Brutto Airbnb/år511.000 kr.
Bookings/år (365 × occ ÷ 2.875)102
− Platform 15% af brutto-76.650 kr.
− Rengøring (300 kr × 102)-30.470 kr.
− Admin 10% (af rest)-40.388 kr.
= Net Airbnb/år363.492 kr.

③ Langtidsleje + Expat (worst & base case)

Langtidsleje rate (Frederiksberg)210 kr/m²/mdr
× kvm (58) × 12 mdr
= Langtidsleje/år146.160 kr.
Expat-model (× 1.30 markup)190.008 kr.
− Ejerudgifter/år-30.180 kr.
Worst gross rental (langtidsleje − ejerudg.)115.980 kr.
Base gross rental (expat − ejerudg.)159.828 kr.
Best gross rental (Airbnb − ejerudg.)333.312 kr.

④ Købspris (on-market)

Udbudspris4.595.000 kr.
− Forhandlet rabat0 kr
= Tilbudspris (købspris)4.595.000 kr.

⑤ Tx + Investeret

Tilbudspris (købspris)4.595.000 kr.
Tx fast1.850 kr
+ 0,6% af købspris+27.570 kr.
= Tx-omkostning29.420 kr.
+ Tilbudspris4.595.000 kr.
= Total investeret4.624.420 kr.

⑥ Alpha-beregning

FMV4.414.789 kr.
− Investeret-4.624.420 kr.
= Spread-209.631 kr.
÷ Investeret÷ 4.624.420 kr.
= Alpha-4.5%

Mægler

kr/m² (udbud)79.224 kr.
Mæglerhome Frederiksberg
Typehome

Mæglerbeskrivelse

3V’er med altan på attraktiv adresse

Der er noget helt særligt over at bo højt hævet over Frederiksbergs leben, og det kan I nu få muligheden for selv at opleve. Turen op ad trapperne giver lidt luft i lungerne, men belønningen venter på femte og øverste etage, hvor en treværelses lejlighed folder sig ud: badet i lys og med en skøn altan mod gårdmiljøet. Bag hoveddøren venter 58 m2, der tager sit afsæt i entréen med indbygget skab. Herfra ledes I videre ind i spisestuen, som ligger i åben forbindelse med opholdsstuen, hvor synlige