iBuyReal CRM
← Tilbage til on-market

Richard Mortensens Vej 18C, 4. mf

2300 København S · edc · EDC Poul Erik Bech, Ørestad

FMV fra iBuyReal AVM· 63.237 kr/m² × 69 m² = 4.363.380 kr.
Richard Mortensens Vej 18C, 4. mf

Bydel
Amager
kvm
69 m²
Værelser
3
Byggeår
2018
Udbudspris
4.450.000 kr.
Dage på markedet
63d

Markedsudvikling — beta i % (tom = default)
Total ejerudgift: 41.028 kr./år
Alpha
-2.6%
(FMV − investeret) / investeret
iBuyReal AVM
4.363.380 kr.
XGBoost prediction
Investeret
4.478.550 kr.
tilbudspris + tx
Max bud (BE worst)
4.434.654 kr.
højeste pris hvor worst-afkast = 0
Worst case
Langtidsleje, 0% beta
-0.3%
α (alpha)-2.6%
β (0% beta)0.0%
cf-yield2.2%
= Total afkast-0.3%
Gross rental/år99.732 kr.
Salgspris4.363.380 kr.
Profit (1 års hold)-15.438 kr.
Base case
Expat (+30%), 7% beta
7.6%
α (alpha)-2.6%
β (7% beta)7.0%
cf-yield3.2%
= Total afkast7.6%
Gross rental/år141.960 kr.
Salgspris4.668.817 kr.
Profit (1 års hold)332.227 kr.
Best case
Airbnb, 14.8% beta
19.7%
α (alpha)-2.6%
β (14.8% beta)14.8%
cf-yield7.5%
= Total afkast19.7%
Gross rental/år335.483 kr.
Salgspris5.009.160 kr.
Profit (1 års hold)866.094 kr.

① ADR-beregning (natpris)

Base ADR (Amager)1.150 kr./nat
× Room factor (3 vær)× 1.40
× Stand factor (luksus)× 1.15
= Justeret ADR1.851 kr./nat

② Airbnb cashflow (best case)

Justeret ADR1.851 kr./nat
× 365 dage× 365
× Belægning (78%)× 0.78
= Brutto Airbnb/år527.122 kr.
Bookings/år (365 × occ ÷ 2.875)99
− Platform 15% af brutto-79.068 kr.
− Rengøring (300 kr × 99)-29.708 kr.
− Admin 10% (af rest)-41.835 kr.
= Net Airbnb/år376.511 kr.

③ Langtidsleje + Expat (worst & base case)

Langtidsleje rate (Amager)170 kr/m²/mdr
× kvm (69) × 12 mdr
= Langtidsleje/år140.760 kr.
Expat-model (× 1.30 markup)182.988 kr.
− Ejerudgifter/år-41.028 kr.
Worst gross rental (langtidsleje − ejerudg.)99.732 kr.
Base gross rental (expat − ejerudg.)141.960 kr.
Best gross rental (Airbnb − ejerudg.)335.483 kr.

④ Købspris (on-market)

Udbudspris4.450.000 kr.
− Forhandlet rabat0 kr
= Tilbudspris (købspris)4.450.000 kr.

⑤ Tx + Investeret

Tilbudspris (købspris)4.450.000 kr.
Tx fast1.850 kr
+ 0,6% af købspris+26.700 kr.
= Tx-omkostning28.550 kr.
+ Tilbudspris4.450.000 kr.
= Total investeret4.478.550 kr.

⑥ Alpha-beregning

FMV4.363.380 kr.
− Investeret-4.478.550 kr.
= Spread-115.170 kr.
÷ Investeret÷ 4.478.550 kr.
= Alpha-2.6%

Mægler

kr/m² (udbud)64.493 kr.
MæglerEDC Poul Erik Bech, Ørestad
Typeedc

Mæglerbeskrivelse

3'er med stor sydvendt altan og kig mod Fælleden!

Åbent hus med tilmeldingskrav 19/5 - klik på billede - På Richard Mortensens Vej 18C, 4. mf finder du denne indbydende og veludnyttede lejlighed på 69 kvm – perfekt til parret, den lille familie eller som delelejlighed. Boligen byder på to gode soveværelser med fine indretningsmuligheder samt en rummelig og lys stue, hvor der er plads til både sofaarrangement og spisebord. Fra stuen er der direkte udgang til den store, sydvendte altan, som bliver et naturligt samlingspunkt i de varme måneder. Her kan solen nydes det meste af dagen, samtidig med at du har et skønt, åbent kig til Fælleden, der skaber en grøn og luftig atmosfære. Køkkenet fremstår stilrent med hvide elementer. Her er der rigeligt med bordplads til både hverdagsmadlavning- og gæstemiddage. Badeværelset er funktionelt indrettet, og boligen fremstår generelt lys og indbydende med en god planløsning, der udnytter kvadratmeterne optimalt. Beliggenheden er attraktiv med kort afstand til indkøb, offentlig transport og grønne områder – og med fælleden som nærmeste nabo får du naturen helt tæt på, samtidig med at du bor bynært. En oplagt mulighed for dig, der ønsker en moderne og velplaceret lejlighed med både lys, luft og udeliv. Når du køber en bolig gennem EDC, har du mulighed for at få en gratis flytteforsikring. Ønsker du denne, skal du sende en mail med "Ja tak" til flytteforsikring@gjensidige.dk