FMV fra iBuyReal AVM· 54.105 kr/m² × 74 m² = 4.003.737 kr.

Handling
Review
Bolig (fra Boligsiden)
Bydel
Amager
kvm
74 m²
Værelser
3
Byggeår
2007
Udbudspris
4.495.000 kr.
Dage på markedet
60d
Markedsudvikling — beta i % (tom = default)
Total ejerudgift: 36.684 kr./år
Alpha
-11.5%
(FMV − investeret) / investeret
iBuyReal AVM
4.003.737 kr.
XGBoost prediction
Investeret
4.523.820 kr.
tilbudspris + tx
Max bud (BE worst)
4.091.613 kr.
højeste pris hvor worst-afkast = 0
Worst case
Langtidsleje, 0% beta
-9.0%
α (alpha)-11.5%
β (0% beta)0.0%
cf-yield2.5%
= Total afkast-9.0%
Gross rental/år114.276 kr.
Salgspris4.003.737 kr.
Profit (1 års hold)-405.807 kr.
Base case
Expat (+30%), 7% beta
-1.0%
α (alpha)-11.5%
β (7% beta)7.0%
cf-yield3.5%
= Total afkast-1.0%
Gross rental/år159.564 kr.
Salgspris4.283.999 kr.
Profit (1 års hold)-80.257 kr.
Best case
Airbnb, 14.8% beta
9.7%
α (alpha)-11.5%
β (14.8% beta)14.8%
cf-yield6.3%
= Total afkast9.7%
Gross rental/år287.230 kr.
Salgspris4.596.290 kr.
Profit (1 års hold)359.700 kr.
① ADR-beregning (natpris)
Base ADR (Amager)1.150 kr./nat
× Room factor (3 vær)× 1.40
× Stand factor (god)× 1.00
= Justeret ADR1.610 kr./nat
② Airbnb cashflow (best case)
Justeret ADR1.610 kr./nat
× 365 dage× 365
× Belægning (78%)× 0.78
= Brutto Airbnb/år458.367 kr.
Bookings/år (365 × occ ÷ 2.875)99
− Platform 15% af brutto-68.755 kr.
− Rengøring (300 kr × 99)-29.708 kr.
− Admin 10% (af rest)-35.990 kr.
= Net Airbnb/år323.914 kr.
③ Langtidsleje + Expat (worst & base case)
Langtidsleje rate (Amager)170 kr/m²/mdr
× kvm (74) × 12 mdr
= Langtidsleje/år150.960 kr.
Expat-model (× 1.30 markup)196.248 kr.
− Ejerudgifter/år-36.684 kr.
Worst gross rental (langtidsleje − ejerudg.)114.276 kr.
Base gross rental (expat − ejerudg.)159.564 kr.
Best gross rental (Airbnb − ejerudg.)287.230 kr.
④ Købspris (on-market)
Udbudspris4.495.000 kr.
− Forhandlet rabat0 kr
= Tilbudspris (købspris)4.495.000 kr.
⑤ Tx + Investeret
Tilbudspris (købspris)4.495.000 kr.
Tx fast1.850 kr
+ 0,6% af købspris+26.970 kr.
= Tx-omkostning28.820 kr.
+ Tilbudspris4.495.000 kr.
= Total investeret4.523.820 kr.
⑥ Alpha-beregning
FMV4.003.737 kr.
− Investeret-4.523.820 kr.
= Spread-520.083 kr.
÷ Investeret÷ 4.523.820 kr.
= Alpha-11.5%
Mægler
kr/m² (udbud)60.743 kr.
MæglerNybolig Ørestad
Typenybolig
Mæglerbeskrivelse
Delevenlig 3V lejlighed i attraktive Ørestad
Velkommen til Ørestads Boulevard 61D, st. th. - en moderne og veldisponeret ejerlejlighed på 74 m², hvor lys, funktionalitet og stil går op i en højere enhed.Boligen er opført i 2007 og fremstår med en planløsning, der udnytter kvadratmeterne optimalt og skaber en harmonisk ramme om hverdagen. Allerede ved første skridt indenfor mødes du af et lyst og indbydende hjem, hvor de store vinduespartier lader dagslyset strømme ind og giver rummene en luftig og behagelig atmosfære.Boligens naturlige sam