iBuyReal CRM
← Tilbage til on-market

Tikøbgade 2, 3. tv

2200 København N · realmaeglerne · RealMæglerne Olesen & Christensen ApS Ejendomsmæglere, MDE

FMV fra iBuyReal AVM· 74.834 kr/m² × 69 m² = 5.163.560 kr.
Tikøbgade 2, 3. tv

Bydel
Nørrebro
kvm
69 m²
Værelser
3
Byggeår
1930
Udbudspris
5.895.000 kr.
Dage på markedet
41d

Markedsudvikling — beta i % (tom = default)
Total ejerudgift: 42.012 kr./år
Alpha
-13.0%
(FMV − investeret) / investeret
iBuyReal AVM
5.163.560 kr.
XGBoost prediction
Investeret
5.932.220 kr.
tilbudspris + tx
Max bud (BE worst)
5.237.314 kr.
højeste pris hvor worst-afkast = 0
Worst case
Langtidsleje, 0% beta
-11.2%
α (alpha)-13.0%
β (0% beta)0.0%
cf-yield1.8%
= Total afkast-11.2%
Gross rental/år107.028 kr.
Salgspris5.163.560 kr.
Profit (1 års hold)-661.632 kr.
Base case
Expat (+30%), 7% beta
-3.4%
α (alpha)-13.0%
β (7% beta)7.0%
cf-yield2.6%
= Total afkast-3.4%
Gross rental/år151.740 kr.
Salgspris5.525.009 kr.
Profit (1 års hold)-255.471 kr.
Best case
Airbnb, 14.8% beta
6.3%
α (alpha)-13.0%
β (14.8% beta)14.8%
cf-yield4.5%
= Total afkast6.3%
Gross rental/år266.656 kr.
Salgspris5.927.767 kr.
Profit (1 års hold)262.203 kr.

① ADR-beregning (natpris)

Base ADR (Nørrebro)1.100 kr./nat
× Room factor (3 vær)× 1.40
× Stand factor (god)× 1.00
= Justeret ADR1.540 kr./nat

② Airbnb cashflow (best case)

Justeret ADR1.540 kr./nat
× 365 dage× 365
× Belægning (78%)× 0.78
= Brutto Airbnb/år438.438 kr.
Bookings/år (365 × occ ÷ 2.875)99
− Platform 15% af brutto-65.766 kr.
− Rengøring (300 kr × 99)-29.708 kr.
− Admin 10% (af rest)-34.296 kr.