iBuyReal CRM
← Tilbage til on-market

Lybækgade 5, 2. tv

2300 København S · edc · EDC Poul Erik Bech Amagerbro

FMV fra iBuyReal AVM· 73.196 kr/m² × 57 m² = 4.172.159 kr.
Lybækgade 5, 2. tv

Bydel
Amager
kvm
57 m²
Værelser
3
Byggeår
1902
Udbudspris
4.595.000 kr.
Dage på markedet
14d

Markedsudvikling — beta i % (tom = default)
Total ejerudgift: 53.040 kr./år
Alpha
-9.8%
(FMV − investeret) / investeret
iBuyReal AVM
4.172.159 kr.
XGBoost prediction
Investeret
4.624.420 kr.
tilbudspris + tx
Max bud (BE worst)
4.208.299 kr.
højeste pris hvor worst-afkast = 0
Worst case
Langtidsleje, 0% beta
-8.4%
α (alpha)-9.8%
β (0% beta)0.0%
cf-yield1.4%
= Total afkast-8.4%
Gross rental/år63.240 kr.
Salgspris4.172.159 kr.
Profit (1 års hold)-389.021 kr.
Base case
Expat (+30%), 7% beta
-0.7%
α (alpha)-9.8%
β (7% beta)7.0%
cf-yield2.1%
= Total afkast-0.7%
Gross rental/år98.124 kr.
Salgspris4.464.210 kr.
Profit (1 års hold)-62.086 kr.
Best case
Airbnb, 14.8% beta
10.9%
α (alpha)-9.8%
β (14.8% beta)14.8%
cf-yield5.9%
= Total afkast10.9%
Gross rental/år270.874 kr.
Salgspris4.789.639 kr.
Profit (1 års hold)436.092 kr.

① ADR-beregning (natpris)

Base ADR (Amager)1.150 kr./nat
× Room factor (3 vær)× 1.40
× Stand factor (god)× 1.00
= Justeret ADR1.610 kr./nat

② Airbnb cashflow (best case)

Justeret ADR1.610 kr./nat
× 365 dage× 365
× Belægning (78%)× 0.78
= Brutto Airbnb/år458.367 kr.
Bookings/år (365 × occ ÷ 2.875)99
− Platform 15% af brutto-68.755 kr.
− Rengøring (300 kr × 99)-29.708 kr.
− Admin 10% (af rest)-35.990 kr.