iBuyReal CRM
← Tilbage til on-market

Willy Brandts Vej 1, 0. tv

2450 København SV · lokalbolig · LokalBolig Sydhavn ApS

FMV = listPris (fallback)· iBuyReal AVM kender ikke denne adresse. Justér FMV manuelt herover hvis du har et bedre skøn.
Willy Brandts Vej 1, 0. tv

Bydel
Vesterbro
kvm
111 m²
Værelser
3
Byggeår
2018
Udbudspris
11.000.000 kr.
Dage på markedet
11d

Markedsudvikling — beta i % (tom = default)
Total ejerudgift: 48.624 kr./år
Alpha
-0.6%
(FMV − investeret) / investeret
iBuyReal AVM
11.000.000 kr.
listPris fallback
Investeret
11.067.850 kr.
tilbudspris + tx
Max bud (BE worst)
11.142.412 kr.
højeste pris hvor worst-afkast = 0
Worst case
Langtidsleje, 0% beta
1.3%
α (alpha)-0.6%
β (0% beta)0.0%
cf-yield1.9%
= Total afkast1.3%
Gross rental/år211.116 kr.
Salgspris11.000.000 kr.
Profit (1 års hold)143.266 kr.
Base case
Expat (+30%), 7% beta
9.0%
α (alpha)-0.6%
β (7% beta)7.0%
cf-yield2.6%
= Total afkast9.0%
Gross rental/år289.038 kr.
Salgspris11.770.000 kr.
Profit (1 års hold)991.188 kr.
Best case
Airbnb, 14.8% beta
17.4%
α (alpha)-0.6%
β (14.8% beta)14.8%
cf-yield3.2%
= Total afkast17.4%
Gross rental/år353.725 kr.
Salgspris12.628.000 kr.
Profit (1 års hold)1.913.875 kr.

① ADR-beregning (natpris)

Base ADR (Vesterbro)1.195 kr./nat
× Room factor (3 vær)× 1.40
× Stand factor (luksus)× 1.15
= Justeret ADR1.924 kr./nat

② Airbnb cashflow (best case)

Justeret ADR1.924 kr./nat
× 365 dage× 365
× Belægning (80%)× 0.80
= Brutto Airbnb/år561.793 kr.
Bookings/år (365 × occ ÷ 2.875)102
− Platform 15% af brutto-84.269 kr.
− Rengøring (300 kr × 102)-30.470 kr.
− Admin 10% (af rest)-44.705 kr.
= Net Airbnb/år402.349 kr.

③ Langtidsleje + Expat (worst & base case)

Langtidsleje rate (Vesterbro)195 kr/m²/mdr
× kvm (111) × 12 mdr
= Langtidsleje/år259.740 kr.
Expat-model (× 1.30 markup)337.662 kr.
− Ejerudgifter/år-48.624 kr.
Worst gross rental (langtidsleje − ejerudg.)211.116 kr.
Base gross rental (expat − ejerudg.)289.038 kr.
Best gross rental (Airbnb − ejerudg.)353.725 kr.

④ Købspris (on-market)

Udbudspris11.000.000 kr.
− Forhandlet rabat0 kr
= Tilbudspris (købspris)11.000.000 kr.

⑤ Tx + Investeret

Tilbudspris (købspris)11.000.000 kr.
Tx fast1.850 kr
+ 0,6% af købspris+66.000 kr.
= Tx-omkostning67.850 kr.
+ Tilbudspris11.000.000 kr.
= Total investeret11.067.850 kr.

⑥ Alpha-beregning

FMV11.000.000 kr.
− Investeret-11.067.850 kr.
= Spread-67.850 kr.
÷ Investeret÷ 11.067.850 kr.
= Alpha-0.6%

Mægler

kr/m² (udbud)99.099 kr.
MæglerLokalBolig Sydhavn ApS
Typelokalbolig

Mæglerbeskrivelse

Højloftet lejlighed i første parket til vandet

Højloftet lejlighed i første række til vandetPå Enghave Brygge ligger denne lejlighed helt ud til vandet med en stor terrasse, der trækker hverdagen ud i det fri. Her opløses grænserne mellem inde og ude, når dørene åbnes mod kanalen og udsigten til vandet. Der er plads til både morgenkaffe i solen, lange middage og rolige aftener med vandet som bagtæppe. En udeplads, der giver jeres hverdag ekstra lækkerhedsfaktor, og som er ganske sjælden at finde i København. Køkken-alrum og stue ligger i ét