FMV fra iBuyReal AVM· 67.648 kr/m² × 69 m² = 4.667.715 kr.

Handling
Review
Bolig (fra Boligsiden)
Bydel
Frederiksberg
kvm
69 m²
Værelser
2
Byggeår
1908
Udbudspris
5.395.000 kr.
Dage på markedet
17d
Markedsudvikling — beta i % (tom = default)
Total ejerudgift: 33.480 kr./år
Alpha
-14.0%
(FMV − investeret) / investeret
iBuyReal AVM
4.667.715 kr.
XGBoost prediction
Investeret
5.429.220 kr.
tilbudspris + tx
Max bud (BE worst)
4.777.599 kr.
højeste pris hvor worst-afkast = 0
Worst case
Langtidsleje, 0% beta
-11.4%
α (alpha)-14.0%
β (0% beta)0.0%
cf-yield2.6%
= Total afkast-11.4%
Gross rental/år140.400 kr.
Salgspris4.667.715 kr.
Profit (1 års hold)-621.105 kr.
Base case
Expat (+30%), 7% beta
-3.5%
α (alpha)-14.0%
β (7% beta)7.0%
cf-yield3.5%
= Total afkast-3.5%
Gross rental/år192.564 kr.
Salgspris4.994.455 kr.
Profit (1 års hold)-242.201 kr.
Best case
Airbnb, 14.8% beta
4.8%
α (alpha)-14.0%
β (14.8% beta)14.8%
cf-yield4.0%
= Total afkast4.8%
Gross rental/år218.322 kr.
Salgspris5.358.537 kr.
Profit (1 års hold)147.639 kr.
① ADR-beregning (natpris)
Base ADR (Frederiksberg)1.250 kr./nat
× Room factor (2 vær)× 1.00
× Stand factor (god)× 1.00
= Justeret ADR1.250 kr./nat
② Airbnb cashflow (best case)
Justeret ADR1.250 kr./nat
× 365 dage× 365
× Belægning (80%)× 0.80
= Brutto Airbnb/år365.000 kr.
Bookings/år (365 × occ ÷ 2.875)102
− Platform 15% af brutto-54.750 kr.
− Rengøring (300 kr × 102)-30.470 kr.
− Admin 10% (af rest)-27.978 kr.
= Net Airbnb/år251.802 kr.
③ Langtidsleje + Expat (worst & base case)
Langtidsleje rate (Frederiksberg)210 kr/m²/mdr
× kvm (69) × 12 mdr
= Langtidsleje/år173.880 kr.
Expat-model (× 1.30 markup)226.044 kr.
− Ejerudgifter/år-33.480 kr.
Worst gross rental (langtidsleje − ejerudg.)140.400 kr.
Base gross rental (expat − ejerudg.)192.564 kr.
Best gross rental (Airbnb − ejerudg.)218.322 kr.
④ Købspris (on-market)
Udbudspris5.395.000 kr.
− Forhandlet rabat0 kr
= Tilbudspris (købspris)5.395.000 kr.
⑤ Tx + Investeret
Tilbudspris (købspris)5.395.000 kr.
Tx fast1.850 kr
+ 0,6% af købspris+32.370 kr.
= Tx-omkostning34.220 kr.
+ Tilbudspris5.395.000 kr.
= Total investeret5.429.220 kr.
⑥ Alpha-beregning
FMV4.667.715 kr.
− Investeret-5.429.220 kr.
= Spread-761.505 kr.
÷ Investeret÷ 5.429.220 kr.
= Alpha-14.0%
Mægler
kr/m² (udbud)78.188 kr.
Mæglerdanbolig Frederiksberg
Typedanbolig
Mæglerbeskrivelse
Meget indbydende 2V med altan og smukke, højloftede rum mellem Frederiksberg og Nørrebro
Meget indbydende 2V med altan og smukke, højloftede rum mellem Frederiksberg og Nørrebro Denne toværelses lejlighed på Frederiksberg fører sig frem med sine flotte højloftede rum med stuk, et nyere køkken fra 2019 og en dejlig morgenaltan ud mod gården. Den ligger perfekt i ejendommen - på en lukket sidevej længst væk fra Bispeengbuen, så du både får fred og ro og har alle fornødenheder tilgængelige på Borups Allé - velkommen til! Det er den bedste strækning af Borups Allé, hvor du finder en