← Tilbage til on-market
Ålborggade 20, 4. tv
2100 København Ø · danbolig · danbolig Østerbro & Nordhavn
FMV fra iBuyReal AVM· 84.715 kr/m² × 53 m² = 4.489.899 kr.

Handling
Review
Bolig (fra Boligsiden)
Bydel
Østerbro
kvm
53 m²
Værelser
2
Byggeår
1895
Udbudspris
5.295.000 kr.
Dage på markedet
–
Markedsudvikling — beta i % (tom = default)
Total ejerudgift: 43.224 kr./år
Alpha
-15.7%
(FMV − investeret) / investeret
iBuyReal AVM
4.489.899 kr.
XGBoost prediction
Investeret
5.328.620 kr.
tilbudspris + tx
Max bud (BE worst)
4.544.756 kr.
højeste pris hvor worst-afkast = 0
Worst case
Langtidsleje, 0% beta
-14.2%
α (alpha)-15.7%
β (0% beta)0.0%
cf-yield1.6%
= Total afkast-14.2%
Gross rental/år83.976 kr.
Salgspris4.489.899 kr.
Profit (1 års hold)-754.745 kr.
Base case
Expat (+30%), 7% beta
-6.4%
α (alpha)-15.7%
β (7% beta)7.0%
cf-yield2.3%
= Total afkast-6.4%
Gross rental/år122.136 kr.
Salgspris4.804.192 kr.
Profit (1 års hold)-402.292 kr.
Best case
Airbnb, 14.8% beta
2.7%
α (alpha)-15.7%
β (14.8% beta)14.8%
cf-yield3.6%
= Total afkast2.7%
Gross rental/år191.829 kr.
Salgspris5.154.404 kr.
Profit (1 års hold)17.613 kr.
① ADR-beregning (natpris)
Base ADR (Østerbro)1.202 kr./nat
× Room factor (2 vær)× 1.00
× Stand factor (god)× 1.00
= Justeret ADR1.202 kr./nat
② Airbnb cashflow (best case)
Justeret ADR1.202 kr./nat
× 365 dage× 365
× Belægning (78%)× 0.78
= Brutto Airbnb/år342.209 kr.
Bookings/år (365 × occ ÷ 2.875)99
− Platform 15% af brutto-51.331 kr.
− Rengøring (300 kr × 99)-29.708 kr.
− Admin 10% (af rest)-26.117 kr.
= Net Airbnb/år235.053 kr.
③ Langtidsleje + Expat (worst & base case)
Langtidsleje rate (Østerbro)200 kr/m²/mdr
× kvm (53) × 12 mdr
= Langtidsleje/år127.200 kr.
Expat-model (× 1.30 markup)165.360 kr.
− Ejerudgifter/år-43.224 kr.
Worst gross rental (langtidsleje − ejerudg.)83.976 kr.
Base gross rental (expat − ejerudg.)122.136 kr.
Best gross rental (Airbnb − ejerudg.)191.829 kr.
④ Købspris (on-market)
Udbudspris5.295.000 kr.
− Forhandlet rabat0 kr
= Tilbudspris (købspris)5.295.000 kr.
⑤ Tx + Investeret
Tilbudspris (købspris)5.295.000 kr.
Tx fast1.850 kr
+ 0,6% af købspris+31.770 kr.
= Tx-omkostning33.620 kr.
+ Tilbudspris5.295.000 kr.
= Total investeret5.328.620 kr.
⑥ Alpha-beregning
FMV4.489.899 kr.
− Investeret-5.328.620 kr.
= Spread-838.721 kr.
÷ Investeret÷ 5.328.620 kr.
= Alpha-15.7%
Mægler
kr/m² (udbud)99.906 kr.
Mæglerdanbolig Østerbro & Nordhavn
Typedanbolig
Mæglerbeskrivelse
Charmerende 2-værelses med altan i hjertet af Østerbro
På attraktive Ålborggade finder du denne lyse og stemningsfulde 2-værelses lejlighed på 53 kvm, hvor klassiske herskabelige detaljer møder moderne komfort på fineste vis. Allerede når du træder ind i boligen, mødes du af en varm og indbydende atmosfære med smukke plankegulve, fine stukdetaljer og elegante detaljer, der understreger lejlighedens klassiske Østerbro-charme.Lejligheden byder på en veldisponeret planløsning med et åbent og indbydende køkken-alrum, som naturligt fungerer som boligens