← Tilbage til on-market
Lundedalsvej 27, 2. 2
2400 København NV · lokalbolig · LokalBolig Nørrebro/ Nordvest ApS
FMV = listPris (fallback)· iBuyReal AVM kender ikke denne adresse. Justér FMV manuelt herover hvis du har et bedre skøn.

Handling
Review
Bolig (fra Boligsiden)
Bydel
Nørrebro
kvm
74 m²
Værelser
3
Byggeår
2006
Udbudspris
5.649.000 kr.
Dage på markedet
39d
Markedsudvikling — beta i % (tom = default)
Total ejerudgift: 45.984 kr./år
Alpha
-0.6%
(FMV − investeret) / investeret
iBuyReal AVM
5.649.000 kr.
listPris fallback
Investeret
5.684.744 kr.
tilbudspris + tx
Max bud (BE worst)
5.726.646 kr.
højeste pris hvor worst-afkast = 0
Worst case
Langtidsleje, 0% beta
1.4%
α (alpha)-0.6%
β (0% beta)0.0%
cf-yield2.0%
= Total afkast1.4%
Gross rental/år113.856 kr.
Salgspris5.649.000 kr.
Profit (1 års hold)78.112 kr.
Base case
Expat (+30%), 7% beta
9.2%
α (alpha)-0.6%
β (7% beta)7.0%
cf-yield2.8%
= Total afkast9.2%
Gross rental/år161.808 kr.
Salgspris6.044.430 kr.
Profit (1 års hold)521.494 kr.
Best case
Airbnb, 14.8% beta
18.8%
α (alpha)-0.6%
β (14.8% beta)14.8%
cf-yield4.6%
= Total afkast18.8%
Gross rental/år262.684 kr.
Salgspris6.485.052 kr.
Profit (1 års hold)1.062.992 kr.
① ADR-beregning (natpris)
Base ADR (Nørrebro)1.100 kr./nat
× Room factor (3 vær)× 1.40
× Stand factor (god)× 1.00
= Justeret ADR1.540 kr./nat
② Airbnb cashflow (best case)
Justeret ADR1.540 kr./nat
× 365 dage× 365
× Belægning (78%)× 0.78
= Brutto Airbnb/år438.438 kr.
Bookings/år (365 × occ ÷ 2.875)99
− Platform 15% af brutto-65.766 kr.
− Rengøring (300 kr × 99)-29.708 kr.
− Admin 10% (af rest)-34.296 kr.
= Net Airbnb/år308.668 kr.
③ Langtidsleje + Expat (worst & base case)
Langtidsleje rate (Nørrebro)180 kr/m²/mdr
× kvm (74) × 12 mdr
= Langtidsleje/år159.840 kr.
Expat-model (× 1.30 markup)207.792 kr.
− Ejerudgifter/år-45.984 kr.
Worst gross rental (langtidsleje − ejerudg.)113.856 kr.
Base gross rental (expat − ejerudg.)161.808 kr.
Best gross rental (Airbnb − ejerudg.)262.684 kr.
④ Købspris (on-market)
Udbudspris5.649.000 kr.
− Forhandlet rabat0 kr
= Tilbudspris (købspris)5.649.000 kr.
⑤ Tx + Investeret
Tilbudspris (købspris)5.649.000 kr.
Tx fast1.850 kr
+ 0,6% af købspris+33.894 kr.
= Tx-omkostning35.744 kr.
+ Tilbudspris5.649.000 kr.
= Total investeret5.684.744 kr.
⑥ Alpha-beregning
FMV5.649.000 kr.
− Investeret-5.684.744 kr.
= Spread-35.744 kr.
÷ Investeret÷ 5.684.744 kr.
= Alpha-0.6%
Mægler
kr/m² (udbud)76.338 kr.
MæglerLokalBolig Nørrebro/ Nordvest ApS
Typelokalbolig
Mæglerbeskrivelse
Indflytningsklar 3V’er med stor tagterrasse
Forestil jer en hverdag, hvor både solopgang og solnedgang bliver en naturlig del af jeres hjem – netop det tilbyder denne skønne lejlighed. Lyset strømmer ind fra morgen til aften og skaber en varm og indbydende atmosfære, både inde og ude på den rummelige tagterrasse. Her er der plads til stille morgener med kaffe i hånden såvel som lange, lyse sommeraftener i hyggeligt selskab. Indenfor udfolder 74 veldisponerede kvadratmeter sig med en indbydende entré som naturligt udgangspunkt. Herfra åbne