iBuyReal CRM
← Tilbage til on-market

Vester Søgade 24, 1. tv

1601 København V · estate · nor:estate

FMV fra iBuyReal AVM· 81.254 kr/m² × 102 m² = 8.287.860 kr.
Vester Søgade 24, 1. tv

Bydel
Vesterbro
kvm
102 m²
Værelser
3
Byggeår
1974
Udbudspris
7.995.000 kr.
Dage på markedet
24d

Markedsudvikling — beta i % (tom = default)
Total ejerudgift: 70.500 kr./år
Alpha
3.0%
(FMV − investeret) / investeret
iBuyReal AVM
8.287.860 kr.
XGBoost prediction
Investeret
8.044.820 kr.
tilbudspris + tx
Max bud (BE worst)
8.403.767 kr.
højeste pris hvor worst-afkast = 0
Worst case
Langtidsleje, 0% beta
5.1%
α (alpha)3.0%
β (0% beta)0.0%
cf-yield2.1%
= Total afkast5.1%
Gross rental/år168.180 kr.
Salgspris8.287.860 kr.
Profit (1 års hold)411.220 kr.
Base case
Expat (+30%), 7% beta
13.0%
α (alpha)3.0%
β (7% beta)7.0%
cf-yield3.0%
= Total afkast13.0%
Gross rental/år239.784 kr.
Salgspris8.868.010 kr.
Profit (1 års hold)1.062.974 kr.
Best case
Airbnb, 14.8% beta
21.2%
α (alpha)3.0%
β (14.8% beta)14.8%
cf-yield3.4%
= Total afkast21.2%
Gross rental/år275.792 kr.
Salgspris9.514.463 kr.
Profit (1 års hold)1.745.435 kr.

① ADR-beregning (natpris)

Base ADR (Vesterbro)1.195 kr./nat
× Room factor (3 vær)× 1.40
× Stand factor (god)× 1.00
= Justeret ADR1.673 kr./nat

② Airbnb cashflow (best case)

Justeret ADR1.673 kr./nat
× 365 dage× 365
× Belægning (80%)× 0.80
= Brutto Airbnb/år488.516 kr.
Bookings/år (365 × occ ÷ 2.875)102
− Platform 15% af brutto-73.277 kr.
− Rengøring (300 kr × 102)-30.470 kr.
− Admin 10% (af rest)-38.477 kr.