iBuyReal CRM
← Tilbage til on-market

Ålandsgade 24, 0. mf

2300 København S · danbolig · danbolig Amager - Sundbyvester Plads

FMV fra iBuyReal AVM· 65.534 kr/m² × 53 m² = 3.473.328 kr.
Ålandsgade 24, 0. mf

Bydel
Amager
kvm
53 m²
Værelser
2
Byggeår
1940
Udbudspris
3.998.000 kr.
Dage på markedet
3d

Markedsudvikling — beta i % (tom = default)
Total ejerudgift: 32.256 kr./år
Alpha
-13.7%
(FMV − investeret) / investeret
iBuyReal AVM
3.473.328 kr.
XGBoost prediction
Investeret
4.023.838 kr.
tilbudspris + tx
Max bud (BE worst)
3.526.185 kr.
højeste pris hvor worst-afkast = 0
Worst case
Langtidsleje, 0% beta
-11.8%
α (alpha)-13.7%
β (0% beta)0.0%
cf-yield1.9%
= Total afkast-11.8%
Gross rental/år75.864 kr.
Salgspris3.473.328 kr.
Profit (1 års hold)-474.646 kr.
Base case
Expat (+30%), 7% beta
-4.0%
α (alpha)-13.7%
β (7% beta)7.0%
cf-yield2.7%
= Total afkast-4.0%
Gross rental/år108.300 kr.
Salgspris3.716.461 kr.
Profit (1 års hold)-199.077 kr.
Best case
Airbnb, 14.8% beta
5.9%
α (alpha)-13.7%
β (14.8% beta)14.8%
cf-yield4.8%
= Total afkast5.9%
Gross rental/år191.472 kr.
Salgspris3.987.381 kr.
Profit (1 års hold)155.014 kr.

① ADR-beregning (natpris)

Base ADR (Amager)1.150 kr./nat
× Room factor (2 vær)× 1.00
× Stand factor (god)× 1.00
= Justeret ADR1.150 kr./nat

② Airbnb cashflow (best case)

Justeret ADR1.150 kr./nat
× 365 dage× 365
× Belægning (78%)× 0.78
= Brutto Airbnb/år327.405 kr.
Bookings/år (365 × occ ÷ 2.875)99
− Platform 15% af brutto-49.111 kr.
− Rengøring (300 kr × 99)-29.708 kr.
− Admin 10% (af rest)-24.859 kr.
= Net Airbnb/år223.728 kr.

③ Langtidsleje + Expat (worst & base case)

Langtidsleje rate (Amager)170 kr/m²/mdr
× kvm (53) × 12 mdr
= Langtidsleje/år108.120 kr.
Expat-model (× 1.30 markup)140.556 kr.
− Ejerudgifter/år-32.256 kr.
Worst gross rental (langtidsleje − ejerudg.)75.864 kr.
Base gross rental (expat − ejerudg.)108.300 kr.
Best gross rental (Airbnb − ejerudg.)191.472 kr.

④ Købspris (on-market)

Udbudspris3.998.000 kr.
− Forhandlet rabat0 kr
= Tilbudspris (købspris)3.998.000 kr.

⑤ Tx + Investeret

Tilbudspris (købspris)3.998.000 kr.
Tx fast1.850 kr
+ 0,6% af købspris+23.988 kr.
= Tx-omkostning25.838 kr.
+ Tilbudspris3.998.000 kr.
= Total investeret4.023.838 kr.

⑥ Alpha-beregning

FMV3.473.328 kr.
− Investeret-4.023.838 kr.
= Spread-550.510 kr.
÷ Investeret÷ 4.023.838 kr.
= Alpha-13.7%

Mægler

kr/m² (udbud)75.434 kr.
Mæglerdanbolig Amager - Sundbyvester Plads
Typedanbolig

Mæglerbeskrivelse

Indflytningsklar 2V på Ålandsgade

Velkommen til Ålandsgade 24, st. mf. En særdeles indbydende 2-værelses lejlighed på 53 m², hvor en veldisponeret planløsning, et smukt lysindfald og en rolig beliggenhed går hånd i hånd. Her får man en bolig, der fremstår indflytningsklar og velholdt, med en harmonisk atmosfære og fine rumforløb, der gør lejligheden både praktisk og behagelig i hverdagen. Lejligheden ligger ud mod gården.Ejendommen er opført i 1940 og har det klassiske københavnerpræg, som kendetegner området. Udefra mødes man a