← Tilbage til on-market
Wildersgade 31, 0. th
1408 København K · nybolig · Nybolig City - Christianshavn
FMV fra iBuyReal AVM· 79.213 kr/m² × 50 m² = 3.960.635 kr.

Handling
Review
Bolig (fra Boligsiden)
Bydel
Indre By
kvm
50 m²
Værelser
2
Byggeår
1933
Udbudspris
5.495.000 kr.
Dage på markedet
98d
Markedsudvikling — beta i % (tom = default)
Total ejerudgift: 28.044 kr./år
Alpha
-28.4%
(FMV − investeret) / investeret
iBuyReal AVM
3.960.635 kr.
XGBoost prediction
Investeret
5.529.820 kr.
tilbudspris + tx
Max bud (BE worst)
4.038.510 kr.
højeste pris hvor worst-afkast = 0
Worst case
Langtidsleje, 0% beta
-26.5%
α (alpha)-28.4%
β (0% beta)0.0%
cf-yield1.9%
= Total afkast-26.5%
Gross rental/år103.956 kr.
Salgspris3.960.635 kr.
Profit (1 års hold)-1.465.229 kr.
Base case
Expat (+30%), 7% beta
-18.8%
α (alpha)-28.4%
β (7% beta)7.0%
cf-yield2.6%
= Total afkast-18.8%
Gross rental/år143.556 kr.
Salgspris4.237.879 kr.
Profit (1 års hold)-1.148.385 kr.
Best case
Airbnb, 14.8% beta
-7.9%
α (alpha)-28.4%
β (14.8% beta)14.8%
cf-yield5.7%
= Total afkast-7.9%
Gross rental/år316.402 kr.
Salgspris4.546.809 kr.
Profit (1 års hold)-666.609 kr.
① ADR-beregning (natpris)
Base ADR (Indre By)1.609 kr./nat
× Room factor (2 vær)× 1.00
× Stand factor (god)× 1.00
= Justeret ADR1.609 kr./nat
② Airbnb cashflow (best case)
Justeret ADR1.609 kr./nat
× 365 dage× 365
× Belægning (83%)× 0.83
= Brutto Airbnb/år487.447 kr.
Bookings/år (365 × occ ÷ 2.875)105
− Platform 15% af brutto-73.117 kr.
− Rengøring (300 kr × 105)-31.612 kr.
− Admin 10% (af rest)-38.272 kr.
= Net Airbnb/år344.446 kr.
③ Langtidsleje + Expat (worst & base case)
Langtidsleje rate (Indre By)220 kr/m²/mdr
× kvm (50) × 12 mdr
= Langtidsleje/år132.000 kr.
Expat-model (× 1.30 markup)171.600 kr.
− Ejerudgifter/år-28.044 kr.
Worst gross rental (langtidsleje − ejerudg.)103.956 kr.
Base gross rental (expat − ejerudg.)143.556 kr.
Best gross rental (Airbnb − ejerudg.)316.402 kr.
④ Købspris (on-market)
Udbudspris5.495.000 kr.
− Forhandlet rabat0 kr
= Tilbudspris (købspris)5.495.000 kr.
⑤ Tx + Investeret
Tilbudspris (købspris)5.495.000 kr.
Tx fast1.850 kr
+ 0,6% af købspris+32.970 kr.
= Tx-omkostning34.820 kr.
+ Tilbudspris5.495.000 kr.
= Total investeret5.529.820 kr.
⑥ Alpha-beregning
FMV3.960.635 kr.
− Investeret-5.529.820 kr.
= Spread-1.569.185 kr.
÷ Investeret÷ 5.529.820 kr.
= Alpha-28.4%
Mægler
kr/m² (udbud)109.900 kr.
MæglerNybolig City - Christianshavn
Typenybolig
Mæglerbeskrivelse
87 etagemeter på en attraktiv adresse på Christianshavn
Nu udbydes en sjælden perle i hjertet af Christianshavn, det maritime kvarter lige ved siden af Indre By. Her får du en bolig til den kreative familie, der drømmer om at bo anderledes, med masser af muligheder for at indrette sig nytænkende og personligt. Planløsningen er både inspirerende og fleksibel. Niveauforskelle og trapper skaber en dynamisk boligoplevelse, hvor hvert rum føles som en ny opdagelse. Lejligheden har karakter, kant og en sjælden evne til at overraske. Entréen er særlig med e