iBuyReal CRM
← Tilbage til on-market

Kornblomstvej 2B, 1. tv

2300 København S · lokalbolig · LokalBolig Amager ApS

FMV = listPris (fallback)· iBuyReal AVM kender ikke denne adresse. Justér FMV manuelt herover hvis du har et bedre skøn.
Kornblomstvej 2B, 1. tv

Bydel
Amager
kvm
85 m²
Værelser
3
Byggeår
2027
Udbudspris
5.595.000 kr.
Dage på markedet
7d

Markedsudvikling — beta i % (tom = default)
Total ejerudgift: 57.312 kr./år
Alpha
-0.6%
(FMV − investeret) / investeret
iBuyReal AVM
5.595.000 kr.
listPris fallback
Investeret
5.630.420 kr.
tilbudspris + tx
Max bud (BE worst)
5.675.187 kr.
højeste pris hvor worst-afkast = 0
Worst case
Langtidsleje, 0% beta
1.4%
α (alpha)-0.6%
β (0% beta)0.0%
cf-yield2.1%
= Total afkast1.4%
Gross rental/år116.088 kr.
Salgspris5.595.000 kr.
Profit (1 års hold)80.668 kr.
Base case
Expat (+30%), 7% beta
9.4%
α (alpha)-0.6%
β (7% beta)7.0%
cf-yield3.0%
= Total afkast9.4%
Gross rental/år168.108 kr.
Salgspris5.986.650 kr.
Profit (1 års hold)524.338 kr.
Best case
Airbnb, 14.8% beta
19.8%
α (alpha)-0.6%
β (14.8% beta)14.8%
cf-yield5.7%
= Total afkast19.8%
Gross rental/år319.199 kr.
Salgspris6.423.060 kr.
Profit (1 års hold)1.111.839 kr.

① ADR-beregning (natpris)

Base ADR (Amager)1.150 kr./nat
× Room factor (3 vær)× 1.40
× Stand factor (luksus)× 1.15
= Justeret ADR1.851 kr./nat

② Airbnb cashflow (best case)

Justeret ADR1.851 kr./nat
× 365 dage× 365
× Belægning (78%)× 0.78
= Brutto Airbnb/år527.122 kr.
Bookings/år (365 × occ ÷ 2.875)99
− Platform 15% af brutto-79.068 kr.
− Rengøring (300 kr × 99)-29.708 kr.
− Admin 10% (af rest)-41.835 kr.
= Net Airbnb/år376.511 kr.

③ Langtidsleje + Expat (worst & base case)

Langtidsleje rate (Amager)170 kr/m²/mdr
× kvm (85) × 12 mdr
= Langtidsleje/år173.400 kr.
Expat-model (× 1.30 markup)225.420 kr.
− Ejerudgifter/år-57.312 kr.
Worst gross rental (langtidsleje − ejerudg.)116.088 kr.
Base gross rental (expat − ejerudg.)168.108 kr.
Best gross rental (Airbnb − ejerudg.)319.199 kr.

④ Købspris (on-market)

Udbudspris5.595.000 kr.
− Forhandlet rabat0 kr
= Tilbudspris (købspris)5.595.000 kr.

⑤ Tx + Investeret

Tilbudspris (købspris)5.595.000 kr.
Tx fast1.850 kr
+ 0,6% af købspris+33.570 kr.
= Tx-omkostning35.420 kr.
+ Tilbudspris5.595.000 kr.
= Total investeret5.630.420 kr.

⑥ Alpha-beregning

FMV5.595.000 kr.
− Investeret-5.630.420 kr.
= Spread-35.420 kr.
÷ Investeret÷ 5.630.420 kr.
= Alpha-0.6%

Mægler

kr/m² (udbud)65.824 kr.
MæglerLokalBolig Amager ApS
Typelokalbolig

Mæglerbeskrivelse

En veldisponeret og lys 3-værelses lejlighed

Astas Have er et nyt boligprojekt på Amager, hvor moderne arkitektur og gennemtænkte boliger er skabt med respekt for omgivelserne og områdets karakter. I Astas Have findes lyse og veldisponerede ejerlejligheder, hvor kvalitet, materialevalg og funktionalitet går op i en højere enhed.Alle lejligheder fremstår indbydende med store vinduespartier, der sikrer et godt dagslys og skaber lyse og rare rammer i hjemmet. Opholdsrum og køkken er sammenhængende løsninger, der understøtter et godt hverdagsl