← Tilbage til on-market
Nørre Voldgade 70, 5.
1358 København K · lokalbolig · LokalBolig City / Christianshavn ApS
FMV fra iBuyReal AVM· 80.354 kr/m² × 88 m² = 7.071.162 kr.

Handling
Review
Bolig (fra Boligsiden)
Bydel
Indre By
kvm
88 m²
Værelser
3
Byggeår
1677
Udbudspris
6.495.000 kr.
Dage på markedet
67d
Markedsudvikling — beta i % (tom = default)
Total ejerudgift: 59.952 kr./år
Alpha
8.2%
(FMV − investeret) / investeret
iBuyReal AVM
7.071.162 kr.
XGBoost prediction
Investeret
6.535.820 kr.
tilbudspris + tx
Max bud (BE worst)
7.198.489 kr.
højeste pris hvor worst-afkast = 0
Worst case
Langtidsleje, 0% beta
10.8%
α (alpha)8.2%
β (0% beta)0.0%
cf-yield2.6%
= Total afkast10.8%
Gross rental/år172.368 kr.
Salgspris7.071.162 kr.
Profit (1 års hold)707.710 kr.
Base case
Expat (+30%), 7% beta
18.9%
α (alpha)8.2%
β (7% beta)7.0%
cf-yield3.7%
= Total afkast18.9%
Gross rental/år242.064 kr.
Salgspris7.566.143 kr.
Profit (1 års hold)1.272.387 kr.
Best case
Airbnb, 14.8% beta
28.4%
α (alpha)8.2%
β (14.8% beta)14.8%
cf-yield5.4%
= Total afkast28.4%
Gross rental/år355.344 kr.
Salgspris8.117.694 kr.
Profit (1 års hold)1.937.218 kr.
① ADR-beregning (natpris)
Base ADR (Indre By)1.609 kr./nat
× Room factor (3 vær)× 1.40
× Stand factor (ældre)× 0.85
= Justeret ADR1.915 kr./nat
② Airbnb cashflow (best case)
Justeret ADR1.915 kr./nat
× 365 dage× 365
× Belægning (83%)× 0.83
= Brutto Airbnb/år580.061 kr.
Bookings/år (365 × occ ÷ 2.875)105
− Platform 15% af brutto-87.009 kr.
− Rengøring (300 kr × 105)-31.612 kr.
− Admin 10% (af rest)-46.144 kr.
= Net Airbnb/år415.296 kr.
③ Langtidsleje + Expat (worst & base case)
Langtidsleje rate (Indre By)220 kr/m²/mdr
× kvm (88) × 12 mdr
= Langtidsleje/år232.320 kr.
Expat-model (× 1.30 markup)302.016 kr.
− Ejerudgifter/år-59.952 kr.
Worst gross rental (langtidsleje − ejerudg.)172.368 kr.
Base gross rental (expat − ejerudg.)242.064 kr.
Best gross rental (Airbnb − ejerudg.)355.344 kr.
④ Købspris (on-market)
Udbudspris6.495.000 kr.
− Forhandlet rabat0 kr
= Tilbudspris (købspris)6.495.000 kr.
⑤ Tx + Investeret
Tilbudspris (købspris)6.495.000 kr.
Tx fast1.850 kr
+ 0,6% af købspris+38.970 kr.
= Tx-omkostning40.820 kr.
+ Tilbudspris6.495.000 kr.
= Total investeret6.535.820 kr.
⑥ Alpha-beregning
FMV7.071.162 kr.
− Investeret-6.535.820 kr.
= Spread535.342 kr.
÷ Investeret÷ 6.535.820 kr.
= Alpha8.2%
Mægler
kr/m² (udbud)73.807 kr.
MæglerLokalBolig City / Christianshavn ApS
Typelokalbolig
Mæglerbeskrivelse
Velindrettet lejlighed med fantastisk beliggenhed
Velindrettet lejlighed med fantastisk beliggenhed Det er centralt i København, at du finder denne spændende og mulighedsrige lejlighed, som er placeret øverst i ejendommen uden overboer. Her får du en bolig med masser af karakter og fleksible indretningsmuligheder, som gør det nemt at skabe et personligt hjem. Beliggenheden i toppen af bygningen sikrer dig en rolig base midt i byens pulserende liv, hvor historisk arkitektur møder moderne bekvemmeligheder. Det er en sjælden chance for at sætte d