← Tilbage til on-market
Ved Andebakken 1, 3. th
2000 Frederiksberg · danbolig · danbolig Frederiksberg
FMV fra iBuyReal AVM· 86.474 kr/m² × 58 m² = 5.015.481 kr.

Handling
Review
Bolig (fra Boligsiden)
Bydel
Frederiksberg
kvm
58 m²
Værelser
2
Byggeår
1941
Udbudspris
5.395.000 kr.
Dage på markedet
6d
Markedsudvikling — beta i % (tom = default)
Total ejerudgift: 42.372 kr./år
Alpha
-7.6%
(FMV − investeret) / investeret
iBuyReal AVM
5.015.481 kr.
XGBoost prediction
Investeret
5.429.220 kr.
tilbudspris + tx
Max bud (BE worst)
5.086.898 kr.
højeste pris hvor worst-afkast = 0
Worst case
Langtidsleje, 0% beta
-5.7%
α (alpha)-7.6%
β (0% beta)0.0%
cf-yield1.9%
= Total afkast-5.7%
Gross rental/år103.788 kr.
Salgspris5.015.481 kr.
Profit (1 års hold)-309.951 kr.
Base case
Expat (+30%), 7% beta
2.1%
α (alpha)-7.6%
β (7% beta)7.0%
cf-yield2.7%
= Total afkast2.1%
Gross rental/år147.636 kr.
Salgspris5.366.565 kr.
Profit (1 års hold)84.981 kr.
Best case
Airbnb, 14.8% beta
11.0%
α (alpha)-7.6%
β (14.8% beta)14.8%
cf-yield3.9%
= Total afkast11.0%
Gross rental/år209.430 kr.
Salgspris5.757.772 kr.
Profit (1 års hold)537.983 kr.
① ADR-beregning (natpris)
Base ADR (Frederiksberg)1.250 kr./nat
× Room factor (2 vær)× 1.00
× Stand factor (god)× 1.00
= Justeret ADR1.250 kr./nat
② Airbnb cashflow (best case)
Justeret ADR1.250 kr./nat
× 365 dage× 365
× Belægning (80%)× 0.80
= Brutto Airbnb/år365.000 kr.
Bookings/år (365 × occ ÷ 2.875)102
− Platform 15% af brutto-54.750 kr.
− Rengøring (300 kr × 102)-30.470 kr.
− Admin 10% (af rest)-27.978 kr.
= Net Airbnb/år251.802 kr.
③ Langtidsleje + Expat (worst & base case)
Langtidsleje rate (Frederiksberg)210 kr/m²/mdr
× kvm (58) × 12 mdr
= Langtidsleje/år146.160 kr.
Expat-model (× 1.30 markup)190.008 kr.
− Ejerudgifter/år-42.372 kr.
Worst gross rental (langtidsleje − ejerudg.)103.788 kr.
Base gross rental (expat − ejerudg.)147.636 kr.
Best gross rental (Airbnb − ejerudg.)209.430 kr.
④ Købspris (on-market)
Udbudspris5.395.000 kr.
− Forhandlet rabat0 kr
= Tilbudspris (købspris)5.395.000 kr.
⑤ Tx + Investeret
Tilbudspris (købspris)5.395.000 kr.
Tx fast1.850 kr
+ 0,6% af købspris+32.370 kr.
= Tx-omkostning34.220 kr.
+ Tilbudspris5.395.000 kr.
= Total investeret5.429.220 kr.
⑥ Alpha-beregning
FMV5.015.481 kr.
− Investeret-5.429.220 kr.
= Spread-413.739 kr.
÷ Investeret÷ 5.429.220 kr.
= Alpha-7.6%
Mægler
kr/m² (udbud)93.017 kr.
Mæglerdanbolig Frederiksberg
Typedanbolig
Mæglerbeskrivelse
Lys og velindrettet 2V med stilfuldt køkken - i smørhullet mellem Frederiksberg Have og Frederiksberg Centret
Lad dig ikke narre af den uprætentiøse adresse - Ved Andebakken er en af Frederiksbergs mest centrale placeringer overhovedet, hvor nabolaget består af attraktioner som Frederiksberg Have, Frederiksberg Centret, Smallegade/Gl. Kongevej, CBS og metroen (M1, M2 og M3). Her venter en lys og indbydende toværelses lejlighed med et stilfuldt køkken, et badeværelse med separat brus og hele to altaner - velkommen til! Lejligheden ligger på tredje sal i en klassisk Frederiksberg-ejendom. Ved Andebakken e