iBuyReal CRM
← Tilbage til on-market

Godsbanegade 5, 2. tv

1722 København V · home · home Vesterbro

FMV fra iBuyReal AVM· 89.060 kr/m² × 62 m² = 5.521.721 kr.
Godsbanegade 5, 2. tv

Bydel
Vesterbro
kvm
62 m²
Værelser
3
Byggeår
1900
Udbudspris
6.295.000 kr.
Dage på markedet
46d

Markedsudvikling — beta i % (tom = default)
Total ejerudgift: 51.372 kr./år
Alpha
-12.8%
(FMV − investeret) / investeret
iBuyReal AVM
5.521.721 kr.
XGBoost prediction
Investeret
6.334.620 kr.
tilbudspris + tx
Max bud (BE worst)
5.580.098 kr.
højeste pris hvor worst-afkast = 0
Worst case
Langtidsleje, 0% beta
-11.4%
α (alpha)-12.8%
β (0% beta)0.0%
cf-yield1.5%
= Total afkast-11.4%
Gross rental/år93.708 kr.
Salgspris5.521.721 kr.
Profit (1 års hold)-719.191 kr.
Base case
Expat (+30%), 7% beta
-3.7%
α (alpha)-12.8%
β (7% beta)7.0%
cf-yield2.2%
= Total afkast-3.7%
Gross rental/år137.232 kr.
Salgspris5.908.241 kr.
Profit (1 års hold)-289.147 kr.
Best case
Airbnb, 14.8% beta
6.6%
α (alpha)-12.8%
β (14.8% beta)14.8%
cf-yield4.7%
= Total afkast6.6%
Gross rental/år294.920 kr.
Salgspris6.338.936 kr.
Profit (1 års hold)299.236 kr.

① ADR-beregning (natpris)

Base ADR (Vesterbro)1.195 kr./nat
× Room factor (3 vær)× 1.40
× Stand factor (god)× 1.00
= Justeret ADR1.673 kr./nat

② Airbnb cashflow (best case)

Justeret ADR1.673 kr./nat
× 365 dage× 365
× Belægning (80%)× 0.80
= Brutto Airbnb/år488.516 kr.
Bookings/år (365 × occ ÷ 2.875)102
− Platform 15% af brutto-73.277 kr.
− Rengøring (300 kr × 102)-30.470 kr.
− Admin 10% (af rest)-38.477 kr.
= Net Airbnb/år346.292 kr.

③ Langtidsleje + Expat (worst & base case)

Langtidsleje rate (Vesterbro)195 kr/m²/mdr
× kvm (62) × 12 mdr
= Langtidsleje/år145.080 kr.
Expat-model (× 1.30 markup)188.604 kr.
− Ejerudgifter/år-51.372 kr.
Worst gross rental (langtidsleje − ejerudg.)93.708 kr.
Base gross rental (expat − ejerudg.)137.232 kr.
Best gross rental (Airbnb − ejerudg.)294.920 kr.

④ Købspris (on-market)

Udbudspris6.295.000 kr.
− Forhandlet rabat0 kr
= Tilbudspris (købspris)6.295.000 kr.

⑤ Tx + Investeret

Tilbudspris (købspris)6.295.000 kr.
Tx fast1.850 kr
+ 0,6% af købspris+37.770 kr.
= Tx-omkostning39.620 kr.
+ Tilbudspris6.295.000 kr.
= Total investeret6.334.620 kr.

⑥ Alpha-beregning

FMV5.521.721 kr.
− Investeret-6.334.620 kr.
= Spread-812.899 kr.
÷ Investeret÷ 6.334.620 kr.
= Alpha-12.8%

Mægler

kr/m² (udbud)101.532 kr.
Mæglerhome Vesterbro
Typehome

Mæglerbeskrivelse

Flot lejlighed med altan, optimal planløsning og en stærk ejerforening på Vesterbro.

På attraktive Godsbanegade udbydes denne veldisponerede lejlighed på 62 m², hvor klassisk københavnercharme smukt forenes med moderne komfort og stilrene løsninger. Boligen er beliggende på 2. sal i en præsentabel og velholdt ejendom og byder på en attraktiv planløsning med tre gode og regulære rum – ideel til både par, den lille familie eller som delelejlighed.Lejligheden fremstår lys og indbydende med flotte gulve, fine detaljer og en varm atmosfære. Hjemmets naturlige samlingspunkt er den hyg