iBuyReal CRM
← Tilbage til on-market

Østerbrogade 210, 0. th

2100 København Ø · edc · EDC Hjort Hellerup

FMV fra iBuyReal AVM· 70.746 kr/m² × 57 m² = 4.032.548 kr.
Østerbrogade 210, 0. th

Bydel
Østerbro
kvm
57 m²
Værelser
2
Byggeår
1938
Udbudspris
4.145.000 kr.
Dage på markedet
55d

Markedsudvikling — beta i % (tom = default)
Total ejerudgift: 54.552 kr./år
Alpha
-3.3%
(FMV − investeret) / investeret
iBuyReal AVM
4.032.548 kr.
XGBoost prediction
Investeret
4.171.720 kr.
tilbudspris + tx
Max bud (BE worst)
4.088.416 kr.
højeste pris hvor worst-afkast = 0
Worst case
Langtidsleje, 0% beta
-1.4%
α (alpha)-3.3%
β (0% beta)0.0%
cf-yield2.0%
= Total afkast-1.4%
Gross rental/år82.248 kr.
Salgspris4.032.548 kr.
Profit (1 års hold)-56.924 kr.
Base case
Expat (+30%), 7% beta
6.6%
α (alpha)-3.3%
β (7% beta)7.0%
cf-yield3.0%
= Total afkast6.6%
Gross rental/år123.288 kr.
Salgspris4.314.826 kr.
Profit (1 års hold)266.394 kr.
Best case
Airbnb, 14.8% beta
15.8%
α (alpha)-3.3%
β (14.8% beta)14.8%
cf-yield4.3%
= Total afkast15.8%
Gross rental/år180.501 kr.
Salgspris4.629.365 kr.
Profit (1 års hold)638.146 kr.

① ADR-beregning (natpris)

Base ADR (Østerbro)1.202 kr./nat
× Room factor (2 vær)× 1.00
× Stand factor (god)× 1.00
= Justeret ADR1.202 kr./nat

② Airbnb cashflow (best case)

Justeret ADR1.202 kr./nat
× 365 dage× 365
× Belægning (78%)× 0.78
= Brutto Airbnb/år342.209 kr.
Bookings/år (365 × occ ÷ 2.875)99
− Platform 15% af brutto-51.331 kr.
− Rengøring (300 kr × 99)-29.708 kr.
− Admin 10% (af rest)-26.117 kr.
= Net Airbnb/år235.053 kr.

③ Langtidsleje + Expat (worst & base case)

Langtidsleje rate (Østerbro)200 kr/m²/mdr
× kvm (57) × 12 mdr
= Langtidsleje/år136.800 kr.
Expat-model (× 1.30 markup)177.840 kr.
− Ejerudgifter/år-54.552 kr.
Worst gross rental (langtidsleje − ejerudg.)82.248 kr.
Base gross rental (expat − ejerudg.)123.288 kr.
Best gross rental (Airbnb − ejerudg.)180.501 kr.

④ Købspris (on-market)

Udbudspris4.145.000 kr.
− Forhandlet rabat0 kr
= Tilbudspris (købspris)4.145.000 kr.

⑤ Tx + Investeret

Tilbudspris (købspris)4.145.000 kr.
Tx fast1.850 kr
+ 0,6% af købspris+24.870 kr.
= Tx-omkostning26.720 kr.
+ Tilbudspris4.145.000 kr.
= Total investeret4.171.720 kr.

⑥ Alpha-beregning

FMV4.032.548 kr.
− Investeret-4.171.720 kr.
= Spread-139.172 kr.
÷ Investeret÷ 4.171.720 kr.
= Alpha-3.3%

Mægler

kr/m² (udbud)72.719 kr.
MæglerEDC Hjort Hellerup
Typeedc

Mæglerbeskrivelse

Indflytningsklar 2-værelses lejlighed på attraktive Østerbro

Åbent hus med tilmeldingskrav 18/5 - klik på billede - Velkommen til denne indbydende og indflytningsklare 2-værelses ejerlejlighed i 2100 København Ø. Lejligheden rummer 57 veldisponerede kvadratmeter, som er optimalt udnyttet og giver en funktionel bolig med gode indretningsmuligheder. Boligen fremstår i super pæn og velholdt stand, hvilket gør det muligt at flytte direkte ind uden behov for større istandsættelser. Her får du en lejlighed, hvor der er taget godt hånd om detaljerne, og hvor helhedsindtrykket er både lyst, indbydende og harmonisk. Planløsningen er gennemtænkt med en god opdeling mellem opholdsrum og soveværelse, hvilket skaber en behagelig og praktisk hverdag. De to værelser giver fleksible indretningsmuligheder, hvad enten du har behov for separat soveværelse, hjemmekontor eller en kombination. Lejligheden henvender sig både til singlen og parret, men er også oplagt som forældrekøb eller investering. Her får du en bolig, der er nem at gå til, og som samtidig rummer gode muligheder for at sætte sit eget præg over tid. Beliggenheden på Østerbro er særdeles attraktiv med kort afstand til både indkøb, caféer og grønne områder. Området er kendt for sin rolige atmosfære kombineret med et levende byliv, hvilket gør det til et af Københavns mest efterspurgte kvarterer.