iBuyReal CRM
← Tilbage til on-market

Roskildevej 55, 0. 18

2000 Frederiksberg · home · home Frederiksberg

FMV fra iBuyReal AVM· 53.630 kr/m² × 86 m² = 4.612.207 kr.
Roskildevej 55, 0. 18

Bydel
Frederiksberg
kvm
86 m²
Værelser
3
Byggeår
1972
Udbudspris
5.495.000 kr.
Dage på markedet
62d

Markedsudvikling — beta i % (tom = default)
Total ejerudgift: 46.524 kr./år
Alpha
-16.6%
(FMV − investeret) / investeret
iBuyReal AVM
4.612.207 kr.
XGBoost prediction
Investeret
5.529.820 kr.
tilbudspris + tx
Max bud (BE worst)
4.752.041 kr.
højeste pris hvor worst-afkast = 0
Worst case
Langtidsleje, 0% beta
-13.5%
α (alpha)-16.6%
β (0% beta)0.0%
cf-yield3.1%
= Total afkast-13.5%
Gross rental/år170.196 kr.
Salgspris4.612.207 kr.
Profit (1 års hold)-747.417 kr.
Base case
Expat (+30%), 7% beta
-5.3%
α (alpha)-16.6%
β (7% beta)7.0%
cf-yield4.3%
= Total afkast-5.3%
Gross rental/år235.212 kr.
Salgspris4.935.061 kr.
Profit (1 års hold)-359.547 kr.
Best case
Airbnb, 14.8% beta
3.9%
α (alpha)-16.6%
β (14.8% beta)14.8%
cf-yield5.7%
= Total afkast3.9%
Gross rental/år316.968 kr.
Salgspris5.294.814 kr.
Profit (1 års hold)81.962 kr.

① ADR-beregning (natpris)

Base ADR (Frederiksberg)1.250 kr./nat
× Room factor (3 vær)× 1.40
× Stand factor (god)× 1.00
= Justeret ADR1.750 kr./nat

② Airbnb cashflow (best case)

Justeret ADR1.750 kr./nat
× 365 dage× 365
× Belægning (80%)× 0.80
= Brutto Airbnb/år511.000 kr.
Bookings/år (365 × occ ÷ 2.875)102
− Platform 15% af brutto-76.650 kr.
− Rengøring (300 kr × 102)-30.470 kr.
− Admin 10% (af rest)-40.388 kr.
= Net Airbnb/år363.492 kr.

③ Langtidsleje + Expat (worst & base case)

Langtidsleje rate (Frederiksberg)210 kr/m²/mdr
× kvm (86) × 12 mdr
= Langtidsleje/år216.720 kr.
Expat-model (× 1.30 markup)281.736 kr.
− Ejerudgifter/år-46.524 kr.
Worst gross rental (langtidsleje − ejerudg.)170.196 kr.
Base gross rental (expat − ejerudg.)235.212 kr.
Best gross rental (Airbnb − ejerudg.)316.968 kr.

④ Købspris (on-market)

Udbudspris5.495.000 kr.
− Forhandlet rabat0 kr
= Tilbudspris (købspris)5.495.000 kr.

⑤ Tx + Investeret

Tilbudspris (købspris)5.495.000 kr.
Tx fast1.850 kr
+ 0,6% af købspris+32.970 kr.
= Tx-omkostning34.820 kr.
+ Tilbudspris5.495.000 kr.
= Total investeret5.529.820 kr.

⑥ Alpha-beregning

FMV4.612.207 kr.
− Investeret-5.529.820 kr.
= Spread-917.613 kr.
÷ Investeret÷ 5.529.820 kr.
= Alpha-16.6%

Mægler

kr/m² (udbud)63.895 kr.
Mæglerhome Frederiksberg
Typehome

Mæglerbeskrivelse

Indflytningsklar 3-værelses med køkken-alrum & altan

Kære solist, gode venner der vil dele, lille familie – og unge eller modne par. I kigger på en attraktiv stuelejlighed på Frederiksberg, hvor fred, ro og daglig praktik går hånd i hånd; det hele kun en kort gåtur fra Søndermarken og Frederiksberg Have. I skal se nærmere på en gedigen 70’er-ejendom, der bl.a. kendetegnes ved brede vinduer og integrerede altaner. Denne lejlighed er ingen undtagelse, og netop jeres fremtidige altan vender mod vest. Det betyder sol fra omkring kl. 12 og frem til so