iBuyReal CRM
← Tilbage til on-market

Sluseholmen 22, 4. tv

2450 København SV · danbolig · danbolig København SV

FMV fra iBuyReal AVM· 75.163 kr/m² × 101 m² = 7.591.468 kr.
Sluseholmen 22, 4. tv

Bydel
Vesterbro
kvm
101 m²
Værelser
3
Byggeår
2008
Udbudspris
7.995.000 kr.
Dage på markedet
7d

Markedsudvikling — beta i % (tom = default)
Total ejerudgift: 57.312 kr./år
Alpha
-5.6%
(FMV − investeret) / investeret
iBuyReal AVM
7.591.468 kr.
XGBoost prediction
Investeret
8.044.820 kr.
tilbudspris + tx
Max bud (BE worst)
7.722.312 kr.
højeste pris hvor worst-afkast = 0
Worst case
Langtidsleje, 0% beta
-3.4%
α (alpha)-5.6%
β (0% beta)0.0%
cf-yield2.2%
= Total afkast-3.4%
Gross rental/år179.028 kr.
Salgspris7.591.468 kr.
Profit (1 års hold)-274.324 kr.
Base case
Expat (+30%), 7% beta
4.5%
α (alpha)-5.6%
β (7% beta)7.0%
cf-yield3.1%
= Total afkast4.5%
Gross rental/år249.930 kr.
Salgspris8.122.871 kr.
Profit (1 års hold)327.981 kr.
Best case
Airbnb, 14.8% beta
12.8%
α (alpha)-5.6%
β (14.8% beta)14.8%
cf-yield3.6%
= Total afkast12.8%
Gross rental/år288.980 kr.
Salgspris8.715.005 kr.
Profit (1 års hold)959.165 kr.

① ADR-beregning (natpris)

Base ADR (Vesterbro)1.195 kr./nat
× Room factor (3 vær)× 1.40
× Stand factor (god)× 1.00
= Justeret ADR1.673 kr./nat

② Airbnb cashflow (best case)

Justeret ADR1.673 kr./nat
× 365 dage× 365
× Belægning (80%)× 0.80
= Brutto Airbnb/år488.516 kr.
Bookings/år (365 × occ ÷ 2.875)102
− Platform 15% af brutto-73.277 kr.
− Rengøring (300 kr × 102)-30.470 kr.
− Admin 10% (af rest)-38.477 kr.
= Net Airbnb/år346.292 kr.

③ Langtidsleje + Expat (worst & base case)

Langtidsleje rate (Vesterbro)195 kr/m²/mdr
× kvm (101) × 12 mdr
= Langtidsleje/år236.340 kr.
Expat-model (× 1.30 markup)307.242 kr.
− Ejerudgifter/år-57.312 kr.
Worst gross rental (langtidsleje − ejerudg.)179.028 kr.
Base gross rental (expat − ejerudg.)249.930 kr.
Best gross rental (Airbnb − ejerudg.)288.980 kr.

④ Købspris (on-market)

Udbudspris7.995.000 kr.
− Forhandlet rabat0 kr
= Tilbudspris (købspris)7.995.000 kr.

⑤ Tx + Investeret

Tilbudspris (købspris)7.995.000 kr.
Tx fast1.850 kr
+ 0,6% af købspris+47.970 kr.
= Tx-omkostning49.820 kr.
+ Tilbudspris7.995.000 kr.
= Total investeret8.044.820 kr.

⑥ Alpha-beregning

FMV7.591.468 kr.
− Investeret-8.044.820 kr.
= Spread-453.352 kr.
÷ Investeret÷ 8.044.820 kr.
= Alpha-5.6%

Mægler

kr/m² (udbud)79.158 kr.
Mæglerdanbolig København SV
Typedanbolig

Mæglerbeskrivelse

Renoveret med snedkerkøkken og veldisponeret planløsning! Øverst i ejendommen.

LEJLIGHED: Øverst i ejendommen finder du denne perle. En yderst veldisponeret planløsning. Flot kig til vandet. Nyere køkken og badeværelse. Du bliver først mødt af entré hvor der er god plads til at afsætte både sko og jakker. Her fra har du adgang til lejlighedens to soveværelser. Begge soveværelserne er store og rummelige. Her er plads til både seng og skab. Begge værelser har flot udsigt til vandet, og det ene har endda udgang til stor altan. Badeværelset er opført i mørk flise, med separat