iBuyReal CRM
← Tilbage til on-market

Kretavej 49, 2. th

2300 København S · realmaeglerne · RealMæglerne Amager ApS

FMV fra iBuyReal AVM· 62.605 kr/m² × 85 m² = 5.321.455 kr.
Kretavej 49, 2. th

Bydel
Amager
kvm
85 m²
Værelser
3
Byggeår
1935
Udbudspris
5.295.000 kr.
Dage på markedet
77d

Markedsudvikling — beta i % (tom = default)
Total ejerudgift: 55.908 kr./år
Alpha
-0.1%
(FMV − investeret) / investeret
iBuyReal AVM
5.321.455 kr.
XGBoost prediction
Investeret
5.328.620 kr.
tilbudspris + tx
Max bud (BE worst)
5.404.669 kr.
højeste pris hvor worst-afkast = 0
Worst case
Langtidsleje, 0% beta
2.1%
α (alpha)-0.1%
β (0% beta)0.0%
cf-yield2.2%
= Total afkast2.1%
Gross rental/år117.492 kr.
Salgspris5.321.455 kr.
Profit (1 års hold)110.327 kr.
Base case
Expat (+30%), 7% beta
10.0%
α (alpha)-0.1%
β (7% beta)7.0%
cf-yield3.2%
= Total afkast10.0%
Gross rental/år169.512 kr.
Salgspris5.693.957 kr.
Profit (1 års hold)534.849 kr.
Best case
Airbnb, 14.8% beta
19.7%
α (alpha)-0.1%
β (14.8% beta)14.8%
cf-yield5.0%
= Total afkast19.7%
Gross rental/år268.006 kr.
Salgspris6.109.030 kr.
Profit (1 års hold)1.048.416 kr.

① ADR-beregning (natpris)

Base ADR (Amager)1.150 kr./nat
× Room factor (3 vær)× 1.40
× Stand factor (god)× 1.00
= Justeret ADR1.610 kr./nat

② Airbnb cashflow (best case)

Justeret ADR1.610 kr./nat
× 365 dage× 365
× Belægning (78%)× 0.78
= Brutto Airbnb/år458.367 kr.
Bookings/år (365 × occ ÷ 2.875)99
− Platform 15% af brutto-68.755 kr.
− Rengøring (300 kr × 99)-29.708 kr.
− Admin 10% (af rest)-35.990 kr.