iBuyReal CRM
← Tilbage til on-market

Enghavevej 8, 1. th

1674 København V · danbolig · danbolig Vesterbro & Carlsberg Byen

FMV fra iBuyReal AVM· 73.710 kr/m² × 115 m² = 8.476.641 kr.
Enghavevej 8, 1. th

Bydel
Vesterbro
kvm
115 m²
Værelser
3
Byggeår
2023
Udbudspris
9.495.000 kr.
Dage på markedet
52d

Markedsudvikling — beta i % (tom = default)
Total ejerudgift: 61.584 kr./år
Alpha
-11.3%
(FMV − investeret) / investeret
iBuyReal AVM
8.476.641 kr.
XGBoost prediction
Investeret
9.553.820 kr.
tilbudspris + tx
Max bud (BE worst)
8.630.524 kr.
højeste pris hvor worst-afkast = 0
Worst case
Langtidsleje, 0% beta
-9.1%
α (alpha)-11.3%
β (0% beta)0.0%
cf-yield2.2%
= Total afkast-9.1%
Gross rental/år207.516 kr.
Salgspris8.476.641 kr.
Profit (1 års hold)-869.663 kr.
Base case
Expat (+30%), 7% beta
-1.3%
α (alpha)-11.3%
β (7% beta)7.0%
cf-yield3.0%
= Total afkast-1.3%
Gross rental/år288.246 kr.
Salgspris9.070.006 kr.
Profit (1 års hold)-195.568 kr.
Best case
Airbnb, 14.8% beta
7.1%
α (alpha)-11.3%
β (14.8% beta)14.8%
cf-yield3.6%
= Total afkast7.1%
Gross rental/år340.765 kr.
Salgspris9.731.184 kr.
Profit (1 års hold)518.129 kr.

① ADR-beregning (natpris)

Base ADR (Vesterbro)1.195 kr./nat
× Room factor (3 vær)× 1.40
× Stand factor (luksus)× 1.15
= Justeret ADR1.924 kr./nat

② Airbnb cashflow (best case)

Justeret ADR1.924 kr./nat
× 365 dage× 365
× Belægning (80%)× 0.80
= Brutto Airbnb/år561.793 kr.
Bookings/år (365 × occ ÷ 2.875)102
− Platform 15% af brutto-84.269 kr.
− Rengøring (300 kr × 102)-30.470 kr.
− Admin 10% (af rest)-44.705 kr.
= Net Airbnb/år402.349 kr.

③ Langtidsleje + Expat (worst & base case)

Langtidsleje rate (Vesterbro)195 kr/m²/mdr
× kvm (115) × 12 mdr
= Langtidsleje/år269.100 kr.
Expat-model (× 1.30 markup)349.830 kr.
− Ejerudgifter/år-61.584 kr.
Worst gross rental (langtidsleje − ejerudg.)207.516 kr.
Base gross rental (expat − ejerudg.)288.246 kr.
Best gross rental (Airbnb − ejerudg.)340.765 kr.

④ Købspris (on-market)

Udbudspris9.495.000 kr.
− Forhandlet rabat0 kr
= Tilbudspris (købspris)9.495.000 kr.

⑤ Tx + Investeret

Tilbudspris (købspris)9.495.000 kr.
Tx fast1.850 kr
+ 0,6% af købspris+56.970 kr.
= Tx-omkostning58.820 kr.
+ Tilbudspris9.495.000 kr.
= Total investeret9.553.820 kr.

⑥ Alpha-beregning

FMV8.476.641 kr.
− Investeret-9.553.820 kr.
= Spread-1.077.179 kr.
÷ Investeret÷ 9.553.820 kr.
= Alpha-11.3%

Mægler

kr/m² (udbud)82.565 kr.
Mæglerdanbolig Vesterbro & Carlsberg Byen
Typedanbolig

Mæglerbeskrivelse

Unik og fredfyldt beliggende lejlighed med stor vestvendt altan i det eftertragtede Toves Gaard.

Forestil dig at bo midt på Vesterbro, men i en bolig, hvor byens larm forstummer fuldstændigt, så snart du træder indenfor. I det eftertragtede Toves Gaard finder du denne elegante lejlighed, der ligger helt tilbagetrukket fra vejen. Her er der skruet helt ned for støjen og op for livskvaliteten, da boligen vender direkte ud mod det store, grønne gårdmiljø – et sjældent fund, hvor du kan nyde en helt mussestille tilværelse midt i storbyen.Lys, luft og roLejlighedens naturlige samlingspunkt er de