FMV fra iBuyReal AVM· 77.528 kr/m² × 65 m² = 5.039.297 kr.

Handling
Review
Bolig (fra Boligsiden)
Bydel
Nørrebro
kvm
65 m²
Værelser
3
Byggeår
1967
Udbudspris
4.995.000 kr.
Dage på markedet
73d
Markedsudvikling — beta i % (tom = default)
Total ejerudgift: 49.668 kr./år
Alpha
0.2%
(FMV − investeret) / investeret
iBuyReal AVM
5.039.297 kr.
XGBoost prediction
Investeret
5.026.820 kr.
tilbudspris + tx
Max bud (BE worst)
5.097.593 kr.
højeste pris hvor worst-afkast = 0
Worst case
Langtidsleje, 0% beta
2.1%
α (alpha)0.2%
β (0% beta)0.0%
cf-yield1.8%
= Total afkast2.1%
Gross rental/år90.732 kr.
Salgspris5.039.297 kr.
Profit (1 års hold)103.209 kr.
Base case
Expat (+30%), 7% beta
9.9%
α (alpha)0.2%
β (7% beta)7.0%
cf-yield2.6%
= Total afkast9.9%
Gross rental/år132.852 kr.
Salgspris5.392.048 kr.
Profit (1 års hold)498.080 kr.
Best case
Airbnb, 14.8% beta
20.2%
α (alpha)0.2%
β (14.8% beta)14.8%
cf-yield5.2%
= Total afkast20.2%
Gross rental/år259.000 kr.
Salgspris5.785.113 kr.
Profit (1 års hold)1.017.293 kr.
① ADR-beregning (natpris)
Base ADR (Nørrebro)1.100 kr./nat
× Room factor (3 vær)× 1.40
× Stand factor (god)× 1.00
= Justeret ADR1.540 kr./nat
② Airbnb cashflow (best case)
Justeret ADR1.540 kr./nat
× 365 dage× 365
× Belægning (78%)× 0.78
= Brutto Airbnb/år438.438 kr.
Bookings/år (365 × occ ÷ 2.875)99
− Platform 15% af brutto-65.766 kr.
− Rengøring (300 kr × 99)-29.708 kr.
− Admin 10% (af rest)-34.296 kr.
= Net Airbnb/år308.668 kr.
③ Langtidsleje + Expat (worst & base case)
Langtidsleje rate (Nørrebro)180 kr/m²/mdr
× kvm (65) × 12 mdr
= Langtidsleje/år140.400 kr.
Expat-model (× 1.30 markup)182.520 kr.
− Ejerudgifter/år-49.668 kr.
Worst gross rental (langtidsleje − ejerudg.)90.732 kr.
Base gross rental (expat − ejerudg.)132.852 kr.
Best gross rental (Airbnb − ejerudg.)259.000 kr.
④ Købspris (on-market)
Udbudspris4.995.000 kr.
− Forhandlet rabat0 kr
= Tilbudspris (købspris)4.995.000 kr.
⑤ Tx + Investeret
Tilbudspris (købspris)4.995.000 kr.
Tx fast1.850 kr
+ 0,6% af købspris+29.970 kr.
= Tx-omkostning31.820 kr.
+ Tilbudspris4.995.000 kr.
= Total investeret5.026.820 kr.
⑥ Alpha-beregning
FMV5.039.297 kr.
− Investeret-5.026.820 kr.
= Spread12.477 kr.
÷ Investeret÷ 5.026.820 kr.
= Alpha0.2%
Mægler
kr/m² (udbud)76.846 kr.
Mæglerhome Nørrebro
Typehome
Mæglerbeskrivelse
Lys og delevenlig 3V’er med stor altan - Tag elevatoren direkte op i højden.
Lys og delevenlig 3V’er med stor altan Lad boligjagten tage dig til Det Mytologiske Kvarter, hvis du er på udkig efter en af byens eftertragtede treværelses lejligheder. Her har vi nemlig fornøjelsen af at udbyde 65 m2, der byder på alt fra en delevenlig planløsning til et dejligt lysindfald og en stor, solrig altan. Turen går til 4. sal, hvor lejligheden ligger dejligt ugeneret med lang afstand til gadebilledet, mens dagslyset får lov at strømme uforstyrret ind i hjemmet. Fra svalegangen bevæ