← Tilbage til on-market
Monica Zetterlunds Vej 13, 0. th
2450 København SV · nybolig · Nybolig Sydhavn
FMV = listPris (fallback)· iBuyReal AVM kender ikke denne adresse. Justér FMV manuelt herover hvis du har et bedre skøn.

Handling
Review
Bolig (fra Boligsiden)
Bydel
Vesterbro
kvm
101 m²
Værelser
3
Byggeår
2024
Udbudspris
8.995.000 kr.
Dage på markedet
132d
Markedsudvikling — beta i % (tom = default)
Total ejerudgift: 23.712 kr./år
Alpha
-0.6%
(FMV − investeret) / investeret
iBuyReal AVM
8.995.000 kr.
listPris fallback
Investeret
9.050.820 kr.
tilbudspris + tx
Max bud (BE worst)
9.150.873 kr.
højeste pris hvor worst-afkast = 0
Worst case
Langtidsleje, 0% beta
1.7%
α (alpha)-0.6%
β (0% beta)0.0%
cf-yield2.3%
= Total afkast1.7%
Gross rental/år212.628 kr.
Salgspris8.995.000 kr.
Profit (1 års hold)156.808 kr.
Base case
Expat (+30%), 7% beta
9.5%
α (alpha)-0.6%
β (7% beta)7.0%
cf-yield3.1%
= Total afkast9.5%
Gross rental/år283.530 kr.
Salgspris9.624.650 kr.
Profit (1 års hold)857.360 kr.
Best case
Airbnb, 14.8% beta
18.4%
α (alpha)-0.6%
β (14.8% beta)14.8%
cf-yield4.2%
= Total afkast18.4%
Gross rental/år378.637 kr.
Salgspris10.326.260 kr.
Profit (1 års hold)1.654.077 kr.
① ADR-beregning (natpris)
Base ADR (Vesterbro)1.195 kr./nat
× Room factor (3 vær)× 1.40
× Stand factor (luksus)× 1.15
= Justeret ADR1.924 kr./nat
② Airbnb cashflow (best case)
Justeret ADR1.924 kr./nat
× 365 dage× 365
× Belægning (80%)× 0.80
= Brutto Airbnb/år561.793 kr.
Bookings/år (365 × occ ÷ 2.875)102
− Platform 15% af brutto-84.269 kr.
− Rengøring (300 kr × 102)-30.470 kr.
− Admin 10% (af rest)-44.705 kr.
= Net Airbnb/år402.349 kr.
③ Langtidsleje + Expat (worst & base case)
Langtidsleje rate (Vesterbro)195 kr/m²/mdr
× kvm (101) × 12 mdr
= Langtidsleje/år236.340 kr.
Expat-model (× 1.30 markup)307.242 kr.
− Ejerudgifter/år-23.712 kr.
Worst gross rental (langtidsleje − ejerudg.)212.628 kr.
Base gross rental (expat − ejerudg.)283.530 kr.
Best gross rental (Airbnb − ejerudg.)378.637 kr.
④ Købspris (on-market)
Udbudspris8.995.000 kr.
− Forhandlet rabat0 kr
= Tilbudspris (købspris)8.995.000 kr.
⑤ Tx + Investeret
Tilbudspris (købspris)8.995.000 kr.
Tx fast1.850 kr
+ 0,6% af købspris+53.970 kr.
= Tx-omkostning55.820 kr.
+ Tilbudspris8.995.000 kr.
= Total investeret9.050.820 kr.
⑥ Alpha-beregning
FMV8.995.000 kr.
− Investeret-9.050.820 kr.
= Spread-55.820 kr.
÷ Investeret÷ 9.050.820 kr.
= Alpha-0.6%
Mægler
kr/m² (udbud)89.059 kr.
MæglerNybolig Sydhavn
Typenybolig
Mæglerbeskrivelse
Stuelejlighed direkte til kanalen - ekstra loftshøjde, to uderum og pontonplads
Stuelejlighed direkte til kanalen - ekstra loftshøjde, to uderum og pontonplads Velkommen til en unik og indflytningsklar lejlighed på 101 m² i nybyggeri fra 2024 direkte til kanalen, hvor lys, loftshøjde og udeliv går op i en højere enhed. Boligen ligger skønt ved kanalen og har to udendørsarealer: en altan med udsyn til vandet og en privat terrasse mod det grønne gårdrum.Og som noget ekstra særligt er der en pontonplads - perfekt til dig, der drømmer om at hoppe direkte på SUP, kajak eller ba