FMV fra iBuyReal AVM· 71.834 kr/m² × 64 m² = 4.597.367 kr.

Handling
Review
Bolig (fra Boligsiden)
Bydel
Amager
kvm
64 m²
Værelser
2
Byggeår
1932
Udbudspris
4.795.000 kr.
Dage på markedet
24d
Markedsudvikling — beta i % (tom = default)
Total ejerudgift: 48.972 kr./år
Alpha
-4.7%
(FMV − investeret) / investeret
iBuyReal AVM
4.597.367 kr.
XGBoost prediction
Investeret
4.825.620 kr.
tilbudspris + tx
Max bud (BE worst)
4.649.210 kr.
højeste pris hvor worst-afkast = 0
Worst case
Langtidsleje, 0% beta
-3.0%
α (alpha)-4.7%
β (0% beta)0.0%
cf-yield1.7%
= Total afkast-3.0%
Gross rental/år81.588 kr.
Salgspris4.597.367 kr.
Profit (1 års hold)-146.665 kr.
Base case
Expat (+30%), 7% beta
4.8%
α (alpha)-4.7%
β (7% beta)7.0%
cf-yield2.5%
= Total afkast4.8%
Gross rental/år120.756 kr.
Salgspris4.919.183 kr.
Profit (1 års hold)214.319 kr.
Best case
Airbnb, 14.8% beta
13.7%
α (alpha)-4.7%
β (14.8% beta)14.8%
cf-yield3.6%
= Total afkast13.7%
Gross rental/år174.756 kr.
Salgspris5.277.777 kr.
Profit (1 års hold)626.913 kr.
① ADR-beregning (natpris)
Base ADR (Amager)1.150 kr./nat
× Room factor (2 vær)× 1.00
× Stand factor (god)× 1.00
= Justeret ADR1.150 kr./nat
② Airbnb cashflow (best case)
Justeret ADR1.150 kr./nat
× 365 dage× 365
× Belægning (78%)× 0.78
= Brutto Airbnb/år327.405 kr.
Bookings/år (365 × occ ÷ 2.875)99
− Platform 15% af brutto-49.111 kr.
− Rengøring (300 kr × 99)-29.708 kr.
− Admin 10% (af rest)-24.859 kr.
= Net Airbnb/år223.728 kr.
③ Langtidsleje + Expat (worst & base case)
Langtidsleje rate (Amager)170 kr/m²/mdr
× kvm (64) × 12 mdr
= Langtidsleje/år130.560 kr.
Expat-model (× 1.30 markup)169.728 kr.
− Ejerudgifter/år-48.972 kr.
Worst gross rental (langtidsleje − ejerudg.)81.588 kr.
Base gross rental (expat − ejerudg.)120.756 kr.
Best gross rental (Airbnb − ejerudg.)174.756 kr.
④ Købspris (on-market)
Udbudspris4.795.000 kr.
− Forhandlet rabat0 kr
= Tilbudspris (købspris)4.795.000 kr.
⑤ Tx + Investeret
Tilbudspris (købspris)4.795.000 kr.
Tx fast1.850 kr
+ 0,6% af købspris+28.770 kr.
= Tx-omkostning30.620 kr.
+ Tilbudspris4.795.000 kr.
= Total investeret4.825.620 kr.
⑥ Alpha-beregning
FMV4.597.367 kr.
− Investeret-4.825.620 kr.
= Spread-228.253 kr.
÷ Investeret÷ 4.825.620 kr.
= Alpha-4.7%
Mægler
kr/m² (udbud)74.922 kr.
Mæglerhome Amager
Typehome
Mæglerbeskrivelse
Lys og delevenlig 2V'er i hjertet af Amagerbro
Lejligheden På en stille sidegade midt på pulserende Amagerbro byder vi på denne lyse og rummelige lejlighed, der med sine 64 kvm er indflytningsklar til såvel parret som venneparret, som ønsker at bo sammen. Når I træder ind ad døren til lejligheden på anden sal, venter en fordelingsentré, som fører jer ud til henholdsvis hjemmets stue, det ene værelse, badeværelse og køkken. I stuen mod vest kan I indrette jer med både sofaplads og spisebord, mens I gennem karnappens sprossevinduer kan kigge