FMV fra iBuyReal AVM· 53.987 kr/m² × 83 m² = 4.480.922 kr.

Handling
Review
Bolig (fra Boligsiden)
Bydel
Amager
kvm
83 m²
Værelser
3
Byggeår
2018
Udbudspris
4.845.000 kr.
Dage på markedet
71d
Markedsudvikling — beta i % (tom = default)
Total ejerudgift: 36.264 kr./år
Alpha
-8.1%
(FMV − investeret) / investeret
iBuyReal AVM
4.480.922 kr.
XGBoost prediction
Investeret
4.875.920 kr.
tilbudspris + tx
Max bud (BE worst)
4.584.620 kr.
højeste pris hvor worst-afkast = 0
Worst case
Langtidsleje, 0% beta
-5.4%
α (alpha)-8.1%
β (0% beta)0.0%
cf-yield2.7%
= Total afkast-5.4%
Gross rental/år133.056 kr.
Salgspris4.480.922 kr.
Profit (1 års hold)-261.942 kr.
Base case
Expat (+30%), 7% beta
2.7%
α (alpha)-8.1%
β (7% beta)7.0%
cf-yield3.8%
= Total afkast2.7%
Gross rental/år183.852 kr.
Salgspris4.794.587 kr.
Profit (1 års hold)102.519 kr.
Best case
Airbnb, 14.8% beta
13.7%
α (alpha)-8.1%
β (14.8% beta)14.8%
cf-yield7.0%
= Total afkast13.7%
Gross rental/år340.247 kr.
Salgspris5.144.098 kr.
Profit (1 års hold)608.426 kr.
① ADR-beregning (natpris)
Base ADR (Amager)1.150 kr./nat
× Room factor (3 vær)× 1.40
× Stand factor (luksus)× 1.15
= Justeret ADR1.851 kr./nat
② Airbnb cashflow (best case)
Justeret ADR1.851 kr./nat
× 365 dage× 365
× Belægning (78%)× 0.78
= Brutto Airbnb/år527.122 kr.
Bookings/år (365 × occ ÷ 2.875)99
− Platform 15% af brutto-79.068 kr.
− Rengøring (300 kr × 99)-29.708 kr.
− Admin 10% (af rest)-41.835 kr.
= Net Airbnb/år376.511 kr.
③ Langtidsleje + Expat (worst & base case)
Langtidsleje rate (Amager)170 kr/m²/mdr
× kvm (83) × 12 mdr
= Langtidsleje/år169.320 kr.
Expat-model (× 1.30 markup)220.116 kr.
− Ejerudgifter/år-36.264 kr.
Worst gross rental (langtidsleje − ejerudg.)133.056 kr.
Base gross rental (expat − ejerudg.)183.852 kr.
Best gross rental (Airbnb − ejerudg.)340.247 kr.
④ Købspris (on-market)
Udbudspris4.845.000 kr.
− Forhandlet rabat0 kr
= Tilbudspris (købspris)4.845.000 kr.
⑤ Tx + Investeret
Tilbudspris (købspris)4.845.000 kr.
Tx fast1.850 kr
+ 0,6% af købspris+29.070 kr.
= Tx-omkostning30.920 kr.
+ Tilbudspris4.845.000 kr.
= Total investeret4.875.920 kr.
⑥ Alpha-beregning
FMV4.480.922 kr.
− Investeret-4.875.920 kr.
= Spread-394.998 kr.
÷ Investeret÷ 4.875.920 kr.
= Alpha-8.1%
Mægler
kr/m² (udbud)58.373 kr.
MæglerNybolig Ørestad
Typenybolig
Mæglerbeskrivelse
Moderne 2V lejlighed på 83 m² i attraktiv beliggenhed
Velkommen til en lys og moderne ejerlejlighed fra 2018 på 83 m², på en attraktiv beliggenhed - midt i hjertet af Ørestad og få minutters gang fra Vestamager. Boligen fremstår indflytningsklar og byder på en veldisponeret entré med plads til garderobe og opbevaring. Herfra åbner hjemmet sig op i et imponerende køkken-alrum, hvor stue og køkken smelter harmonisk sammen. De store vinduespartier lader dagslyset strømme ind, samtidig med at de skaber en naturlig forbindelse til uderummet og bymiljøet