FMV fra iBuyReal AVM· 67.528 kr/m² × 56 m² = 3.781.592 kr.

Handling
Review
Bolig (fra Boligsiden)
Bydel
Amager
kvm
56 m²
Værelser
2
Byggeår
1940
Udbudspris
4.195.000 kr.
Dage på markedet
33d
Markedsudvikling — beta i % (tom = default)
Total ejerudgift: 40.692 kr./år
Alpha
-10.4%
(FMV − investeret) / investeret
iBuyReal AVM
3.781.592 kr.
XGBoost prediction
Investeret
4.222.020 kr.
tilbudspris + tx
Max bud (BE worst)
3.830.308 kr.
højeste pris hvor worst-afkast = 0
Worst case
Langtidsleje, 0% beta
-8.7%
α (alpha)-10.4%
β (0% beta)0.0%
cf-yield1.7%
= Total afkast-8.7%
Gross rental/år73.548 kr.
Salgspris3.781.592 kr.
Profit (1 års hold)-366.880 kr.
Base case
Expat (+30%), 7% beta
-0.9%
α (alpha)-10.4%
β (7% beta)7.0%
cf-yield2.6%
= Total afkast-0.9%
Gross rental/år107.820 kr.
Salgspris4.046.303 kr.
Profit (1 års hold)-67.897 kr.
Best case
Airbnb, 14.8% beta
8.7%
α (alpha)-10.4%
β (14.8% beta)14.8%
cf-yield4.3%
= Total afkast8.7%
Gross rental/år183.036 kr.
Salgspris4.341.268 kr.
Profit (1 års hold)302.283 kr.
① ADR-beregning (natpris)
Base ADR (Amager)1.150 kr./nat
× Room factor (2 vær)× 1.00
× Stand factor (god)× 1.00
= Justeret ADR1.150 kr./nat
② Airbnb cashflow (best case)
Justeret ADR1.150 kr./nat
× 365 dage× 365
× Belægning (78%)× 0.78
= Brutto Airbnb/år327.405 kr.
Bookings/år (365 × occ ÷ 2.875)99
− Platform 15% af brutto-49.111 kr.
− Rengøring (300 kr × 99)-29.708 kr.
− Admin 10% (af rest)-24.859 kr.
= Net Airbnb/år223.728 kr.
③ Langtidsleje + Expat (worst & base case)
Langtidsleje rate (Amager)170 kr/m²/mdr
× kvm (56) × 12 mdr
= Langtidsleje/år114.240 kr.
Expat-model (× 1.30 markup)148.512 kr.
− Ejerudgifter/år-40.692 kr.
Worst gross rental (langtidsleje − ejerudg.)73.548 kr.
Base gross rental (expat − ejerudg.)107.820 kr.
Best gross rental (Airbnb − ejerudg.)183.036 kr.
④ Købspris (on-market)
Udbudspris4.195.000 kr.
− Forhandlet rabat0 kr
= Tilbudspris (købspris)4.195.000 kr.
⑤ Tx + Investeret
Tilbudspris (købspris)4.195.000 kr.
Tx fast1.850 kr
+ 0,6% af købspris+25.170 kr.
= Tx-omkostning27.020 kr.
+ Tilbudspris4.195.000 kr.
= Total investeret4.222.020 kr.
⑥ Alpha-beregning
FMV3.781.592 kr.
− Investeret-4.222.020 kr.
= Spread-440.428 kr.
÷ Investeret÷ 4.222.020 kr.
= Alpha-10.4%
Mægler
kr/m² (udbud)74.911 kr.
Mæglerhome Amager
Typehome
Mæglerbeskrivelse
Delevenlig 2V’er med charme og altan
Lejligheden Du får hjemme på det centrale Amagerbro, når du overtager nøglerne til denne skønne københavnerlejlighed, der folder sig ud med alt fra klassisk charme og en delevenlig planløsning til en altan med masser af sol. Boligen byder på 56 kvadratmeter med en optimal indretning, så entréen leder dig naturligt videre mod alle rum. Du finder blandt andet et nydeligt flisebadeværelse med brus og et charmerende køkken, der er indrettet med gaskomfur og fin skabsplads. På soveværelset bliver d