iBuyReal CRM
← Tilbage til on-market

Lundtoftegade 84, 2. th

2200 København N · nybolig · Nybolig Nørrebro - Jagtvej

FMV fra iBuyReal AVM· 67.746 kr/m² × 86 m² = 5.826.122 kr.
Lundtoftegade 84, 2. th

Bydel
Nørrebro
kvm
86 m²
Værelser
3
Byggeår
1907
Udbudspris
6.995.000 kr.
Dage på markedet
47d

Markedsudvikling — beta i % (tom = default)
Total ejerudgift: 54.504 kr./år
Alpha
-17.2%
(FMV − investeret) / investeret
iBuyReal AVM
5.826.122 kr.
XGBoost prediction
Investeret
7.038.820 kr.
tilbudspris + tx
Max bud (BE worst)
5.920.008 kr.
højeste pris hvor worst-afkast = 0
Worst case
Langtidsleje, 0% beta
-15.4%
α (alpha)-17.2%
β (0% beta)0.0%
cf-yield1.9%
= Total afkast-15.4%
Gross rental/år131.256 kr.
Salgspris5.826.122 kr.
Profit (1 års hold)-1.081.442 kr.
Base case
Expat (+30%), 7% beta
-7.6%
α (alpha)-17.2%
β (7% beta)7.0%
cf-yield2.7%
= Total afkast-7.6%
Gross rental/år186.984 kr.
Salgspris6.233.951 kr.
Profit (1 års hold)-617.885 kr.
Best case
Airbnb, 14.8% beta
1.2%
α (alpha)-17.2%
β (14.8% beta)14.8%
cf-yield3.6%
= Total afkast1.2%
Gross rental/år254.164 kr.
Salgspris6.688.388 kr.
Profit (1 års hold)-96.268 kr.

① ADR-beregning (natpris)

Base ADR (Nørrebro)1.100 kr./nat
× Room factor (3 vær)× 1.40
× Stand factor (god)× 1.00
= Justeret ADR1.540 kr./nat

② Airbnb cashflow (best case)

Justeret ADR1.540 kr./nat
× 365 dage× 365
× Belægning (78%)× 0.78
= Brutto Airbnb/år438.438 kr.
Bookings/år (365 × occ ÷ 2.875)99
− Platform 15% af brutto-65.766 kr.
− Rengøring (300 kr × 99)-29.708 kr.
− Admin 10% (af rest)-34.296 kr.
= Net Airbnb/år308.668 kr.

③ Langtidsleje + Expat (worst & base case)

Langtidsleje rate (Nørrebro)180 kr/m²/mdr
× kvm (86) × 12 mdr
= Langtidsleje/år185.760 kr.
Expat-model (× 1.30 markup)241.488 kr.
− Ejerudgifter/år-54.504 kr.
Worst gross rental (langtidsleje − ejerudg.)131.256 kr.
Base gross rental (expat − ejerudg.)186.984 kr.
Best gross rental (Airbnb − ejerudg.)254.164 kr.

④ Købspris (on-market)

Udbudspris6.995.000 kr.
− Forhandlet rabat0 kr
= Tilbudspris (købspris)6.995.000 kr.

⑤ Tx + Investeret

Tilbudspris (købspris)6.995.000 kr.
Tx fast1.850 kr
+ 0,6% af købspris+41.970 kr.
= Tx-omkostning43.820 kr.
+ Tilbudspris6.995.000 kr.
= Total investeret7.038.820 kr.

⑥ Alpha-beregning

FMV5.826.122 kr.
− Investeret-7.038.820 kr.
= Spread-1.212.698 kr.
÷ Investeret÷ 7.038.820 kr.
= Alpha-17.2%

Mægler

kr/m² (udbud)81.337 kr.
MæglerNybolig Nørrebro - Jagtvej
Typenybolig

Mæglerbeskrivelse

Elegant lejlighed med to altaner på Nørrebro

VELKOMMEN TIL HERSKABELIGE LUNDTOFTEGADE 84, 2. TH!Nu udbydes en smuk og rummelig bolig på Nørrebro – ejerlejligheden er en indbydende treværelses med klassisk københavnercharme, fine originale detaljer og en planløsning, der giver både lys, luft og mange indretningsmuligheder. Lejligheden har et stort og funktionelt køkken med god plads til hvidevarer, herunder både vaskemaskine og opvaskemaskine. Fra køkkenet er der direkte udgang til en dejlig, østvendt altan, hvor morgenkaffen kan nydes i s