iBuyReal CRM
← Tilbage til on-market

Grundtvigsvej 18, 0. mf

1864 Frederiksberg C · estate · Estate Frederiksberg C

FMV fra iBuyReal AVM· 80.622 kr/m² × 70 m² = 5.643.522 kr.
Grundtvigsvej 18, 0. mf

Bydel
Frederiksberg
kvm
70 m²
Værelser
3
Byggeår
1906
Udbudspris
5.995.000 kr.
Dage på markedet
168d

Markedsudvikling — beta i % (tom = default)
Total ejerudgift: 46.800 kr./år
Alpha
-6.5%
(FMV − investeret) / investeret
iBuyReal AVM
5.643.522 kr.
XGBoost prediction
Investeret
6.032.820 kr.
tilbudspris + tx
Max bud (BE worst)
5.736.851 kr.
højeste pris hvor worst-afkast = 0
Worst case
Langtidsleje, 0% beta
-4.3%
α (alpha)-6.5%
β (0% beta)0.0%
cf-yield2.1%
= Total afkast-4.3%
Gross rental/år129.600 kr.
Salgspris5.643.522 kr.
Profit (1 års hold)-259.698 kr.
Base case
Expat (+30%), 7% beta
3.6%
α (alpha)-6.5%
β (7% beta)7.0%
cf-yield3.0%
= Total afkast3.6%
Gross rental/år182.520 kr.
Salgspris6.038.569 kr.
Profit (1 års hold)188.269 kr.
Best case
Airbnb, 14.8% beta
13.6%
α (alpha)-6.5%
β (14.8% beta)14.8%
cf-yield5.2%
= Total afkast13.6%
Gross rental/år316.692 kr.
Salgspris6.478.763 kr.
Profit (1 års hold)762.636 kr.

① ADR-beregning (natpris)

Base ADR (Frederiksberg)1.250 kr./nat
× Room factor (3 vær)× 1.40
× Stand factor (god)× 1.00
= Justeret ADR1.750 kr./nat

② Airbnb cashflow (best case)

Justeret ADR1.750 kr./nat
× 365 dage× 365
× Belægning (80%)× 0.80
= Brutto Airbnb/år511.000 kr.
Bookings/år (365 × occ ÷ 2.875)102
− Platform 15% af brutto-76.650 kr.
− Rengøring (300 kr × 102)-30.470 kr.
− Admin 10% (af rest)-40.388 kr.
= Net Airbnb/år363.492 kr.

③ Langtidsleje + Expat (worst & base case)

Langtidsleje rate (Frederiksberg)210 kr/m²/mdr
× kvm (70) × 12 mdr
= Langtidsleje/år176.400 kr.
Expat-model (× 1.30 markup)229.320 kr.
− Ejerudgifter/år-46.800 kr.
Worst gross rental (langtidsleje − ejerudg.)129.600 kr.
Base gross rental (expat − ejerudg.)182.520 kr.
Best gross rental (Airbnb − ejerudg.)316.692 kr.

④ Købspris (on-market)

Udbudspris5.995.000 kr.
− Forhandlet rabat0 kr
= Tilbudspris (købspris)5.995.000 kr.

⑤ Tx + Investeret

Tilbudspris (købspris)5.995.000 kr.
Tx fast1.850 kr
+ 0,6% af købspris+35.970 kr.
= Tx-omkostning37.820 kr.
+ Tilbudspris5.995.000 kr.
= Total investeret6.032.820 kr.

⑥ Alpha-beregning

FMV5.643.522 kr.
− Investeret-6.032.820 kr.
= Spread-389.298 kr.
÷ Investeret÷ 6.032.820 kr.
= Alpha-6.5%

Mægler

kr/m² (udbud)85.643 kr.
MæglerEstate Frederiksberg C
Typeestate

Mæglerbeskrivelse

Eksklusivt totalrenoveret hjørnelejlighed – lige ved Gammel Kongevej og Landbohøjskolens Have

Eksklusivt totalrenoveret hjørnelejlighed – lige ved Gammel Kongevej og Landbohøjskolens HaveVelkommen til Grundtvigsvej 18, st. mf. – en gennemført, totalrenoveret lejlighed, hvor der ikke er gået på kompromis med hverken kvalitet eller æstetik. Her får du 70 m² bolig, der fremstår fuldstændig ny fra A-Z og klar til indflytning.Lejligheden byder på en optimal planløsning med to gode, regulære værelser. Det smukke alrum, lejlighedens hjerte. Her finder du et fantastisk lysindfald fra de store vi