← Tilbage til on-market
Kildevældsgade 74, 2. tv
2100 København Ø · nybolig · Nybolig Østerbro - Nordhavn
FMV fra iBuyReal AVM· 74.535 kr/m² × 90 m² = 6.708.182 kr.

Handling
Review
Bolig (fra Boligsiden)
Bydel
Østerbro
kvm
90 m²
Værelser
3
Byggeår
1906
Udbudspris
7.245.000 kr.
Dage på markedet
103d
Markedsudvikling — beta i % (tom = default)
Total ejerudgift: 56.160 kr./år
Alpha
-8.0%
(FMV − investeret) / investeret
iBuyReal AVM
6.708.182 kr.
XGBoost prediction
Investeret
7.290.320 kr.
tilbudspris + tx
Max bud (BE worst)
6.825.221 kr.
højeste pris hvor worst-afkast = 0
Worst case
Langtidsleje, 0% beta
-5.8%
α (alpha)-8.0%
β (0% beta)0.0%
cf-yield2.2%
= Total afkast-5.8%
Gross rental/år159.840 kr.
Salgspris6.708.182 kr.
Profit (1 års hold)-422.298 kr.
Base case
Expat (+30%), 7% beta
2.1%
α (alpha)-8.0%
β (7% beta)7.0%
cf-yield3.1%
= Total afkast2.1%
Gross rental/år224.640 kr.
Salgspris7.177.755 kr.
Profit (1 års hold)112.075 kr.
Best case
Airbnb, 14.8% beta
10.7%
α (alpha)-8.0%
β (14.8% beta)14.8%
cf-yield3.9%
= Total afkast10.7%
Gross rental/år283.609 kr.
Salgspris7.700.993 kr.
Profit (1 års hold)694.282 kr.
① ADR-beregning (natpris)
Base ADR (Østerbro)1.202 kr./nat
× Room factor (3 vær)× 1.40
× Stand factor (god)× 1.00
= Justeret ADR1.683 kr./nat
② Airbnb cashflow (best case)
Justeret ADR1.683 kr./nat
× 365 dage× 365
× Belægning (78%)× 0.78
= Brutto Airbnb/år479.093 kr.
Bookings/år (365 × occ ÷ 2.875)99
− Platform 15% af brutto-71.864 kr.
− Rengøring (300 kr × 99)-29.708 kr.
− Admin 10% (af rest)-37.752 kr.
= Net Airbnb/år339.769 kr.
③ Langtidsleje + Expat (worst & base case)
Langtidsleje rate (Østerbro)200 kr/m²/mdr
× kvm (90) × 12 mdr
= Langtidsleje/år216.000 kr.
Expat-model (× 1.30 markup)280.800 kr.
− Ejerudgifter/år-56.160 kr.
Worst gross rental (langtidsleje − ejerudg.)159.840 kr.
Base gross rental (expat − ejerudg.)224.640 kr.
Best gross rental (Airbnb − ejerudg.)283.609 kr.
④ Købspris (on-market)
Udbudspris7.245.000 kr.
− Forhandlet rabat0 kr
= Tilbudspris (købspris)7.245.000 kr.
⑤ Tx + Investeret
Tilbudspris (købspris)7.245.000 kr.
Tx fast1.850 kr
+ 0,6% af købspris+43.470 kr.
= Tx-omkostning45.320 kr.
+ Tilbudspris7.245.000 kr.
= Total investeret7.290.320 kr.
⑥ Alpha-beregning
FMV6.708.182 kr.
− Investeret-7.290.320 kr.
= Spread-582.138 kr.
÷ Investeret÷ 7.290.320 kr.
= Alpha-8.0%
Mægler
kr/m² (udbud)80.500 kr.
MæglerNybolig Østerbro - Nordhavn
Typenybolig
Mæglerbeskrivelse
Pæn, lys, charmerende og delevenlig 3V i Klimakvarteret
Pæn, lys, charmerende og delevenlig 3V’er i Klimakvarteret Lad boligjagten ende på en attraktiv adresse i Klimakvarteret, hvor vi lige nu udbyder den perfekte 3V’er om hjørnet fra Kildevældsparken. Her skal I se nærmere på 90 m2, der er både lyse, velholdte, moderniserede og fulde af klassisk charme. Plankegulve, stuklofter, fyldningsdøre og en flot loftshøjde pryder hjørnelejligheden med den sydvendte facade og det dejlige lysindfald.En optimal planløsning giver jer nogle gode rum: et stort bad