iBuyReal CRM
← Tilbage til on-market

Prins Constantins Vej 7, 1. mf

2000 Frederiksberg · edc · EDC Poul Erik Bech, Gammel Kongevej

FMV fra iBuyReal AVM· 74.556 kr/m² × 63 m² = 4.697.057 kr.
Prins Constantins Vej 7, 1. mf

Bydel
Frederiksberg
kvm
63 m²
Værelser
2
Byggeår
1936
Udbudspris
5.298.000 kr.
Dage på markedet
69d

Markedsudvikling — beta i % (tom = default)
Total ejerudgift: 43.284 kr./år
Alpha
-11.9%
(FMV − investeret) / investeret
iBuyReal AVM
4.697.057 kr.
XGBoost prediction
Investeret
5.331.638 kr.
tilbudspris + tx
Max bud (BE worst)
4.781.991 kr.
højeste pris hvor worst-afkast = 0
Worst case
Langtidsleje, 0% beta
-9.7%
α (alpha)-11.9%
β (0% beta)0.0%
cf-yield2.2%
= Total afkast-9.7%
Gross rental/år115.476 kr.
Salgspris4.697.057 kr.
Profit (1 års hold)-519.105 kr.
Base case
Expat (+30%), 7% beta
-1.8%
α (alpha)-11.9%
β (7% beta)7.0%
cf-yield3.1%
= Total afkast-1.8%
Gross rental/år163.104 kr.
Salgspris5.025.851 kr.
Profit (1 års hold)-142.683 kr.
Best case
Airbnb, 14.8% beta
6.8%
α (alpha)-11.9%
β (14.8% beta)14.8%
cf-yield3.9%
= Total afkast6.8%
Gross rental/år208.518 kr.
Salgspris5.392.221 kr.
Profit (1 års hold)269.102 kr.

① ADR-beregning (natpris)

Base ADR (Frederiksberg)1.250 kr./nat
× Room factor (2 vær)× 1.00
× Stand factor (god)× 1.00
= Justeret ADR1.250 kr./nat

② Airbnb cashflow (best case)

Justeret ADR1.250 kr./nat
× 365 dage× 365
× Belægning (80%)× 0.80
= Brutto Airbnb/år365.000 kr.
Bookings/år (365 × occ ÷ 2.875)102
− Platform 15% af brutto-54.750 kr.
− Rengøring (300 kr × 102)-30.470 kr.
− Admin 10% (af rest)-27.978 kr.
= Net Airbnb/år251.802 kr.

③ Langtidsleje + Expat (worst & base case)

Langtidsleje rate (Frederiksberg)210 kr/m²/mdr
× kvm (63) × 12 mdr
= Langtidsleje/år158.760 kr.
Expat-model (× 1.30 markup)206.388 kr.
− Ejerudgifter/år-43.284 kr.
Worst gross rental (langtidsleje − ejerudg.)115.476 kr.
Base gross rental (expat − ejerudg.)163.104 kr.
Best gross rental (Airbnb − ejerudg.)208.518 kr.

④ Købspris (on-market)

Udbudspris5.298.000 kr.
− Forhandlet rabat0 kr
= Tilbudspris (købspris)5.298.000 kr.

⑤ Tx + Investeret

Tilbudspris (købspris)5.298.000 kr.
Tx fast1.850 kr
+ 0,6% af købspris+31.788 kr.
= Tx-omkostning33.638 kr.
+ Tilbudspris5.298.000 kr.
= Total investeret5.331.638 kr.

⑥ Alpha-beregning

FMV4.697.057 kr.
− Investeret-5.331.638 kr.
= Spread-634.581 kr.
÷ Investeret÷ 5.331.638 kr.
= Alpha-11.9%

Mægler

kr/m² (udbud)84.095 kr.
MæglerEDC Poul Erik Bech, Gammel Kongevej
Typeedc

Mæglerbeskrivelse

Delevenlig lejlighed med altan og central placering på Frederiksberg

Åbent hus med tilmeldingskrav 24/5 - klik på billede - Område: Lejligheden ligger på en attraktiv adresse på en stille villavej. Prins Constantins Vej er en tværvej til Mariendalsvej, som er en sidegade til Falkoner Allé, hvor du bl.a. finder Kvickly, caféer og offentlig transport til indre by. Metrostationerne ved Aksel Møllers Have og Nuuks Plads ligger få hundrede meter væk, ligesom CBS er inden for kort afstand. Indretning: Nydelig og velindrettet bolig, der i praksis fungerer som en 3-værelses lejlighed. Den oprindelige stue er opdelt, så boligen i dag rummer to gode værelser samt en hyggelig kombineret spise- og opholdsstue. Derudover får du et pænt badeværelse med separat bruseniche og et funktionelt køkken. Fra det ene værelse er der udgang til en dejlig altan med masser af lys. Ejendom: Charmerende rødstensejendom fra 1936 med elevator, der løbende bliver vedligeholdt. Som beboer har du adgang til en bred vifte af fællesfaciliteter, bl.a.: fællesvaskeri, tørrerum, cykelkælder, aflåst gård, dørtelefon og eget loftrum til nærværende lejlighed. Når du køber en bolig gennem EDC, har du mulighed for at få en gratis flytteforsikring. Ønsker du denne, skal du sende en mail med "Ja tak" til flytteforsikring@gjensidige.dk