iBuyReal CRM
← Tilbage til on-market

Scherfigsvej 15, 2. th

2100 København Ø · other · KCO Bolig

FMV fra iBuyReal AVM· 90.761 kr/m² × 95 m² = 8.622.305 kr.
Scherfigsvej 15, 2. th

Bydel
Østerbro
kvm
95 m²
Værelser
3
Byggeår
2018
Udbudspris
8.995.000 kr.
Dage på markedet
2d

Markedsudvikling — beta i % (tom = default)
Total ejerudgift: 57.972 kr./år
Alpha
-4.7%
(FMV − investeret) / investeret
iBuyReal AVM
8.622.305 kr.
XGBoost prediction
Investeret
9.050.820 kr.
tilbudspris + tx
Max bud (BE worst)
8.738.055 kr.
højeste pris hvor worst-afkast = 0
Worst case
Langtidsleje, 0% beta
-2.9%
α (alpha)-4.7%
β (0% beta)0.0%
cf-yield1.9%
= Total afkast-2.9%
Gross rental/år170.028 kr.
Salgspris8.622.305 kr.
Profit (1 års hold)-258.487 kr.
Base case
Expat (+30%), 7% beta
4.9%
α (alpha)-4.7%
β (7% beta)7.0%
cf-yield2.6%
= Total afkast4.9%
Gross rental/år238.428 kr.
Salgspris9.225.866 kr.
Profit (1 års hold)413.474 kr.
Best case
Airbnb, 14.8% beta
13.8%
α (alpha)-4.7%
β (14.8% beta)14.8%
cf-yield3.7%
= Total afkast13.8%
Gross rental/år336.773 kr.
Salgspris9.898.406 kr.
Profit (1 års hold)1.184.359 kr.

① ADR-beregning (natpris)

Base ADR (Østerbro)1.202 kr./nat
× Room factor (3 vær)× 1.40
× Stand factor (luksus)× 1.15
= Justeret ADR1.935 kr./nat

② Airbnb cashflow (best case)

Justeret ADR1.935 kr./nat
× 365 dage× 365
× Belægning (78%)× 0.78
= Brutto Airbnb/år550.957 kr.
Bookings/år (365 × occ ÷ 2.875)99
− Platform 15% af brutto-82.644 kr.
− Rengøring (300 kr × 99)-29.708 kr.
− Admin 10% (af rest)-43.861 kr.