FMV fra iBuyReal AVM· 95.538 kr/m² × 97 m² = 9.267.178 kr.

Handling
Review
Bolig (fra Boligsiden)
Bydel
Østerbro
kvm
97 m²
Værelser
3
Byggeår
1908
Udbudspris
8.500.000 kr.
Dage på markedet
60d
Markedsudvikling — beta i % (tom = default)
Total ejerudgift: 79.680 kr./år
Alpha
8.4%
(FMV − investeret) / investeret
iBuyReal AVM
9.267.178 kr.
XGBoost prediction
Investeret
8.552.850 kr.
tilbudspris + tx
Max bud (BE worst)
9.362.274 kr.
højeste pris hvor worst-afkast = 0
Worst case
Langtidsleje, 0% beta
10.1%
α (alpha)8.4%
β (0% beta)0.0%
cf-yield1.8%
= Total afkast10.1%
Gross rental/år153.120 kr.
Salgspris9.267.178 kr.
Profit (1 års hold)867.448 kr.
Base case
Expat (+30%), 7% beta
18.0%
α (alpha)8.4%
β (7% beta)7.0%
cf-yield2.6%
= Total afkast18.0%
Gross rental/år222.960 kr.
Salgspris9.915.880 kr.
Profit (1 års hold)1.585.990 kr.
Best case
Airbnb, 14.8% beta
26.2%
α (alpha)8.4%
β (14.8% beta)14.8%
cf-yield3.0%
= Total afkast26.2%
Gross rental/år260.089 kr.
Salgspris10.638.720 kr.
Profit (1 års hold)2.345.960 kr.
① ADR-beregning (natpris)
Base ADR (Østerbro)1.202 kr./nat
× Room factor (3 vær)× 1.40
× Stand factor (god)× 1.00
= Justeret ADR1.683 kr./nat
② Airbnb cashflow (best case)
Justeret ADR1.683 kr./nat
× 365 dage× 365
× Belægning (78%)× 0.78
= Brutto Airbnb/år479.093 kr.
Bookings/år (365 × occ ÷ 2.875)99
− Platform 15% af brutto-71.864 kr.
− Rengøring (300 kr × 99)-29.708 kr.
− Admin 10% (af rest)-37.752 kr.
= Net Airbnb/år339.769 kr.
③ Langtidsleje + Expat (worst & base case)
Langtidsleje rate (Østerbro)200 kr/m²/mdr
× kvm (97) × 12 mdr
= Langtidsleje/år232.800 kr.
Expat-model (× 1.30 markup)302.640 kr.
− Ejerudgifter/år-79.680 kr.
Worst gross rental (langtidsleje − ejerudg.)153.120 kr.
Base gross rental (expat − ejerudg.)222.960 kr.
Best gross rental (Airbnb − ejerudg.)260.089 kr.
④ Købspris (on-market)
Udbudspris8.500.000 kr.
− Forhandlet rabat0 kr
= Tilbudspris (købspris)8.500.000 kr.
⑤ Tx + Investeret
Tilbudspris (købspris)8.500.000 kr.
Tx fast1.850 kr
+ 0,6% af købspris+51.000 kr.
= Tx-omkostning52.850 kr.
+ Tilbudspris8.500.000 kr.
= Total investeret8.552.850 kr.
⑥ Alpha-beregning
FMV9.267.178 kr.
− Investeret-8.552.850 kr.
= Spread714.328 kr.
÷ Investeret÷ 8.552.850 kr.
= Alpha8.4%
Mægler
kr/m² (udbud)87.629 kr.
MæglerNemeth & Juhl
Typeother
Mæglerbeskrivelse
Øverst oppe med solrig altan på indre Østerbro …
I det mest idylliske kvarter på indre Østerbro ligger denne fine lejlighed på 97 m2 med en skøn altan med sol hele dagen. Når man bor her øverst oppe er der masser af lys, luft, himmelkig samt ro. Den klassiske ejendom er fra 1908, hvor arkitekturen var præget af tidens elegante detaljer. Kvarteret byder på et overflødighedshorn af muligheder lige uden for de herskabelige gadedøre. Det er en tilbagelænet oase tæt på alt, hvad hjertet begærer. Tættere kommer du ikke på at bo som i et eventyr i København.